11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Doğum sırasında anneden bebeğe kanser hücresi geçtiği tespit edildi

  Japonya’da anneden çocuğuna doğum sırasında kanser hücresi geçebildiği tespit edildi. Araştırmada bu vakaların dünyada tespit edilen anneden çocuğa doğum anında geçen ilk kanser vakaları olduğu açıklandı.

  Japonya’da rahim ağzı kanseri olan iki kadının, 4 yıl arayla yaptıkları doğumlarda, çocuklarına kanser hücresi geçirdikleri tespit edildi.

  New England Journal of Medicine’da yer alan araştırmaya göre, rahim ağzı kanseri olan iki kadının, 6 yaşındaki ve 23 aylık erkek çocuklarının akciğerlerinde saptanan tümörlerde, içerisinde y kromozomu bulunmayan kanser hücreleri görüldüğü ortaya çıktı. Araştırmada bu vakaların dünyada tespit edilen anneden çocuğa doğum anında geçen ilk kanser vakaları olduğu söylendi.

  Ntv’nin haberine göre, ABD’li ünlü bilim dergisi New England Journal of Medicine’de yer alan araştırmada, Japonya’da iki annenin 23 ay ve 6 yıl önce yaptıkları doğumlar esnasında çocuklarına kanser hücresi geçirdiği tespit edildi.

  Rahim ağzı kanseri hücreleri solunum yoluyla geçti

  Çocukların rahim ağzı kanseri olan annelerinden doğum anında nefes yoluyla kanser hücrelerini aldığı saptanırken, çocukların akciğer kanseri oldukları belirtildi.

  6 yaşındaki ve 23 aylık iki erkek çocuktan alınan akciğer hücre örneklerinde, annelerindeki rahim ağzı kanserinin hücreleri saptandı.

  Araştırmada doğum sırasında kanser geçişi vakasının ilk kez görüldüğü ifade edilirken, 6 yaşındaki ve 23 aylık erkek çocukların akciğerlerinde tespit edilen tümörlerde y kromozomuna rastlanmadığı, bu sebeple kanserin babadan geçemeyeceği vurgulandı.

  Anne karnında kanser geçişi oranı 500 binde 1

  Bu vakaların doğum sırasında tespit edilen ilk vakalar olduğu belirtilirken araştırmada, bebeğin anne karnındayken kanser olma ihtimali de belirlendi.

  Kanser hücrelerinin anne karnında fetüse geçmesi vakalarının her 500 bin kanserli annede 1 görüldüğü ve doğan her bin bebekten birinde kanser hücresi görüldüğü kaydedildi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ