11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Tırnak yeme alışkanlığının nedeni: Baskıcı aile yapısı

  Klinik Psikolog Aylin İpek Timur, çocuklarda çok sık görülen tırnak yeme davranışının nedenlerini ve çözüm yollarını anlattı

  Klinik Psikolog Aylin İpek Timur, tırnak yeme alışkanlığının özellikle çocuklarda çok sık görüldüğünü belirtti, baskıcı aile ortamında büyüyenlerde böyle davranışların daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.

  Yetersiz ilgi ve sevgi ortamı, şiddet, istismar ve ihmal çocuklarda depresyon, anksiyete ve davranış bozukluklarına neden olduğuna dikkat çeken uzman isim, çocuklar için tırnak yeme davranışının psikolojik etkilenmenin bir ifadesi olduğunu aktardı.

  Tırnak yeme alışkanlığının aile içinde fark edilmemiş problemlerinin çözümü için bir sinyal ve şans olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen İstanbul Kent Üniversitesi’nden Klinik Psikolog Aylin İpek Timur, bu alışkanlığın önlenmesi için önerilerde bulundu.

  Aile içi olumsuzluklar, akran zorbalığı, dışlanma, sınav stresi gibi sosyal etmenlerinin bu tip psikolojik belirtilere yol açabileceğini aktaran Timur, hangi etmenlerin tırnak yeme alışkanlığına yol açtığını bilmenin aileler için nedenleri bulma ve düzeltebilmede yardımcı olabileceğini aktardı.

  Yetişkin, ergen ve çocuklarda genellikle fark etmeden, içten gelen bir dürtü ile tırnak yeme davranışının görüldüğünü aktaran Timur, bunun sonucunda ellerde sızlama, tırnakların kanaması ve kötü görünüme yol açtığı için kişi kötü hissedip, suçluluk ve pişmanlık duyguları hissetse de yine duygusal olarak zorlandığı anda aynı davranışı gösterdiğini ifade etti.

  Tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın yolları

  Klinik Psk. İpek Timur çocuklarda ve ergenlerde tırnak yeme alışkanlığını bırakmaya yardım edecek önerilerde bulundu.

  Ailelerin çocuğun davranışı yüzünden incitici cümlelerle çocukları damgalamamaları, suçluluk ve utanca yol açmamaları, bunu farkında olmadan ve istemsiz yapıyor olduklarını unutmamaları gerekiyor.

  Çocuğun tırnak yeme davranışıyla aslında psikolojik olarak zorlandığını ifade ettiği akıldan çıkarılmamalıdır. Bununla birlikte çocukların okul ve diğer çevresinde düzenlemeler yaparak kendisine bu konuda uyarılar yapılmaması, utandırılmaması gerekli.

  Tırnak yeme isteği oluştuğunda bu isteği sonraya erteleme, dikkatini başka yöne çevirme,  isteği kontrol edebildiğini görmesi sağlanmalı.

  Çocuğun ellerinin haftalık olarak fotoğrafını çekerek gelişimi ve görüntüsündeki düzelmeyi görmesi sağlanmalı ve kutlanmalı.

  Tırnakları kısa tutma, tırnakları kremleyerek sürekli yumuşak kalmalarını sağlama, el bakımını öğretme, kız çocuklarında basit manikür uygulamalarına yönelik araçlar alınmalı.

  Tırnak yediğini fark etmeyen çocuklarda aile üyeleri ve öğretmen arasında hatırlatıcı bir ipucu belirleyerek ve tırnak yediğinde onun fark etmesine yardım edilmeli.

  Tırnak yemenin yalnızca bir davranışsal alışkanlık olduğu ve değişebileceği vurgusu yapılmalı.

  Temelde çocuğun psikolojik ve özgüven açısından iyi oluşu desteklenmeli.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ