19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Çocuklar neden öfke nöbeti yaşar? Prof. Dr. William Moiser cevapladı…

  Amerikalı Profesör William Moiser, ebeveynlerin karşılaştığı en rahatsız edici durumlar arasında çocuklardaki öfke nöbetlerinin yer aldığını belirtti ve öfke nöbetlerinin bir çocuğun hayal kırıklığını ifade etme yolu olduğunu söyledi.

  Öfke nöbetlerinin çok manipüle edici hale gelebileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. William Moiser, böyle bir gösterinin ebeveynlerin isteklerini kabul etmesini sağlayacağını öğrenen çocukların yetişkinlikte eşinden talepte bulunan bir yetişkine dönüşeceğini kaydetti.

  Prof. Dr. William Moiser
  Prof. Dr. William Moiser

  Ebeveynler, olumlu rol model olmalı

  Çocukların öfke nöbetleri ile ilgili ebeveynlere önerilerde bulunan Prof. Moiser, özellikler ebeveynlerin çocuklarının karşısında olumlu bir rol model olunması gerektiğinin altını çizdi.

  “Çocuğunuzun, sizin öfke nöbetleri sergilediğinizi görmesine ya da duymalarına izin vermekten kaçının.” uyarısında bulunan Moiser, “Çocuğunuzun toplum içinde öfke nöbetleri varsa, görmezden gelmek en iyi politikadır. Diğer insanlardan alacağınız bakışlara rağmen, çocuğa durması için rüşvet vermemek ya da öfke nöbetine teslim olmamak akıllıca olacaktır. Meydana gelen öfke nöbetleri riskini en aza indirmek için, halka açık yerlerde hangi davranışın beklendiği konusunda net kurallara sahip olun. Örneğin, çocuğunuzun belirli ürünleri seçmesine ve alışveriş sepetine koymasına izin verin.” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. William Moiser anlattı: Çocuklar neden öfke nöbeti yaşar?
  Prof. Dr. William Moiser anlattı: Çocuklar neden öfke nöbeti yaşar?

  Görmezden gelin

  Eğer çocuk kendine, eşyaya veya bir başkasına zarar vermiyorsa, öfke nöbetini görmezden gelinmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Moiser, göz ardı etmenin en zoru olduğunu fakat amaç gelecekteki öfke nöbetlerinin oluşmasını engellemekse, öfke nöbetini göz ardı etmenin mecburi olduğunu belirtti.

  Moiser, “Eğer çocuk bir kendisine, eşyasına veya bir başkasına zarar veriyorsa, çocuğu fiziksel olarak kucaklayıp, ‘İncinmene veya incitmene izin veremem. Bu yüzden zarar vermeyeceğini anlayana kadar seni tutacağım’ demelisiniz” şeklinde konuştu.

  Mizahı kullanın

  Mizahı kullanmanın öfke nöbetlerini önlemenin bir yol olduğunu kaydeden Prof. Moiser, “Genellikle çocuğunuzun gülümseyebileceği bir şeyler hatırlatın. Çocuğunuzun toplum içinde hayal kırıklığına uğramaya başladığını gördüğünüzde deneyin. Çocuğun üzgün olduğunu anladığınızı söyleyerek öfke nöbeti hakkında yorum yapın. Çocuktan öfke nöbetine neyin yol açtığını hatırlamasını isteyin. Bir dahaki sefere durumu halletmesi için alternatif bir yol sunun. Hatta çocuğun alternatif davranış uygulamasına yardımcı olmak için durumu yeniden canlandırabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. William Moiser anlattı: Çocuklar neden öfke nöbeti yaşar?
  Prof. Dr. William Moiser anlattı: Çocuklar neden öfke nöbeti yaşar?

  Dikkatinizi çocuğa yoğunlaştırmayın

  Öfke nöbetinin görmezden gelindiğinde kendiliğinde duracağını vurgulayan Prof. Moiser, ebeveynlerin bir öfke nöbeti esnasında dikkati çocuğa yoğunlaştırırsa, ilerideki öfke nöbetlerinin yaşanma ihtimalini de artırmış olacağını kaydetti.

  “Bir öfke nöbeti esnasında çocukla herhangi bir sözlü etkileşim, daha fazla öfke nöbeti için olumlu bir pekiştirici olacaktır” uyarısında bulundu.

  Nesil uçurumu diye bir şey yoktur

  Ebeveynlerin çocuklarının öfke nöbetlerine vereceği tepki şeklinin, ergenlik döneminde karşılaşılacak disiplin sorunlarının sıklığını ve türünü ve belirleyeceğini işaret eden Prof. Moiser, gençler ve ebeveynler arasında nesil uçurumu diye bir şey olmadığını dile getirdi.  Uçurum sanılan şeyin erken çocukluk dönemindeki öfke nöbetleri esnasında oluşan bir iletişim boşluğu olduğunu aktaran Moiser, “Bir Çocuk Gelişimi Uzmanı, öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocuklarla etkileşime girmeleri için çocuk gelişimi kavramlarını gelişimsel açıdan uygun yöntemlere dönüştürmek için bu kavramları anlamalıdır” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ