11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın!

  Covid 19 sürecinin çocukları da olumsuz etkilediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, "Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın" tavsiyesinde bulundu.

  Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak, pandeminin öğrenciler için de zorlu ve farklı bir süreç olduğunu belirtti. Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın” diyen Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, üç haftalık ara tatilin verimli bir şekilde değerlendirilmesi için önerilerde bulundu.

  Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak

  Uzaktan eğitimi süreci öğrenci ve ebeveynleri zorladı

  Pandemi döneminde sağlıklı kalabilmek herkesin önceliği oldu. Bu sürecin bir getirisi olarak uzaktan eğitime geçilmesi öğrenciler için pek çok soruna neden oldu. Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, uzaktan eğitim sisteminin hem ebeveynler hem öğrenciler hem de eğitmenler için yeni olduğu kadar zorlu bir süreç olduğunun altını çizdi. Yüz yüze eğitimin yerini alan online eğitim sürecinde çocukların çoğunun eğitim konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, çocukların derse dikkatini vermekte, dersleri anlamakta zorlandıklarını aktardı. Bazı öğrencilerin derslere girmediğini, bazılarının ödevlerini yapmadığını, bazılarının ise derse girdiğini söylemelerine rağmen bilgisayarda internet, oyun ve sosyal medya gibi farklı etkinliklerde vakit geçirdiklerini söyledi.

  Sosyal izolasyon ruh sağlığını olumsuz etkiledi

  Özellikle öğretmen ve ebeveyn denetiminin az olduğu çocukların online eğitimden pek yarar görmediğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, sınav sistemindeki değişikliklerin de bu tip sorunların tespit edilmesinde sorunlara yol açtığını dile getirdi. Fakat  sorumluluk sahibi çocuk ve gençlerin de arzu ettikleri gibi öğrenemedikleri için başarı ile ilgili endişelerinde artış yaşandığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, bazı çocukların Covid-19 sebebiyle yaşadığı sosyal izolasyon, belki kaybettikleri yakınları nedeniyle ruh sağlıklarında bozulmalara yol açtığını ve bu durumun derslerine olumsuz yansıdığını belirtti. Aynı süreç içinde bulunan ebeveynlerin de bazen kendi yorgunlukları içinde çocuklara destek verecek gücü bulamadığını söyledi.

  Çocuklarla keyifli aktivitelere zaman ayırın

  Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, sömestir tatilinde süresi az dahi olsa çocuklarla keyifli etkinlikler yapılmasını, haftada en az 4-5 gün sosyal mesafe kuralları kapsamında çocukların mutlaka dışarı çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

  Öğrenciler derslerini takip edip ödev yapmalı

  Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık ayrıca, ebeveynlerin başarı ile ilgili beklentilerini bu dönem için azaltmalarını önerdi. “Başarı beklentisini yüksek tutmayın.” diyen Ayık, bunun kesinlikle eğitimi tamamen yok saymak olarak yorumlanmaması gerektiğini dile getirdi. Her öğrencinin okulla alakalı en azından ödev yapma, derslere girme ve dersleri dinleme gibi görevlerini yerine getirmesi gerektiğini aktaran uzman isim, bunun uygun dille söyleme ve takip etme görevinin ebeveynlere ait olduğunun altını çizdi. Ebeveynlerin derslerde işlenen konuların anlaşılıp anlaşılmadığını basitçe kontrol edebileceğini aktaran Uyanık, bu görevlerde aksaklık olması ya da ruhsal sıkıntılar eşliğinde ek eğitim desteği ve çocuk ruh sağlığı uzman doktorlardan destek alınmasının sorunların büyümeden çözülmesine olanak sağlayacağını söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ