11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Pandemi döneminde obezite ve erken ergenlik arttı

  Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Boyraz, pandemi döneminde çocuklarda obezite ve erken ergenliğin arttığını söyledi.

  Takibini yaptıkları hastaların yüzde 80’inin geçen yıla göre kilo aldığını ifade eden Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Boyraz, “Pandemiyle beraber çocuklarımızda obezite ve erken ergenliği sık görmekteyiz. Okullar kapanınca evde daha çok vakit geçirdiler. Sağlıksız beslendiler. Eve tıkanan çocuk sürekli yedi içti. Fast food tüketimi ve dışarıdan yemek yeme alışkanlığı arttı. Tablet, televizyon, bilgisayar kullanımı hareketsiz kalmalarına neden oldu. Bununla beraber obezite arttı. Gelen hastalarımız kilo almış vaziyette geliyor. Çocukların eve kapanması, hareketsiz kalması, fast food tüketmeleri, gereksiz karbonhidrat ve basit şeker alımı obeziteyi ve erken ergenliği tetikledi” dedi.

  ”ERKEN ERGENLİK ARTTI”

  Geen yıla göre hem erkeklerde hem de kız çocuklarında erken ergenliğin arttığını vurgulayan Boyraz, “Geçen yıllara nazaran kızlarda meme büyümesi, genital ve koltuk altı kıllanma, erkeklerde kıllanma ve testislerde büyüme bulgularını sık görmekteyiz. Kız çocuklarında 8 yaşından önce erken ergenlik başlarsa ve 12 yaşından önce adet görürse boyu kısa kalabiliyor. Çünkü kemikleri hızlı ilerleyip hızlı kapanıp östrojen hormonunun etkisiyle boyu kısa kalabiliyor. 8 yaşından önce meme gelişimi varsa ergenliğini aylık iğne tedavileriyle durduruyoruz, öteliyoruz. Özellikle 8 yaşından önce bu bulgular başladıysa ve 12 yaşından önce adet gördüyse veya zamanında ergenlik başlayıp, 9 yaşından sonra hızlı ilerleyip birden 6 ay 1 yıl içinde adet görme durumu olduysa bunlara müdahale etmemiz gerekiyor. Boyunun kısa kalmaması için müdahale gerekiyor. Çünkü bu durup çocukların psikolojik dengesini bozabiliyor. Çocukluğunu yaşayamadan adet görmeye başlıyorlar. Bu da çocukları psikolojik olarak çok etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  ”OJE VE RUJ KULLANIMI KIZ ÇOCUKLARINDA ERGENLİĞİ TETİKLİYOR”

  Prof. Boyraz sözlerini şöyle sürdürdü: “Erkeklerde daha nadir olmakla beraber bu süreçte erken ergenliği görebiliyoruz. Okula gidemeyen çocuğun evde gece yarılarına kadar bilgisayar ve tablet başında olması erken ergenliği tetikleyen bir durum. Bazen aileler çocuklarına vücut direnci artsın diye gereksiz arı poleni verebiliyorlar. İçinde bitkisel östrojenler olduğu için de ergenliği tetikleyebiliyor. Oje ve ruj kullanımı kız çocuklarında ergenliği tetikliyor”

  OBEZİTE BİRÇOK HASTALIĞIN SEBEBİ

  Çocuklarda obezitenin birçok hastalığa sebep olduğunu dile getiren Boyraz, “Obezite çocuklarda 13-14 ayrı hastalığa neden oluyor. Şeker hastalığından tutun da eklem rahatsızlığına, tiroid hastalığından metabolik sendroma kadar birçok rahatsızlığa neden oluyor. Diyet ve egzersiz vererek çocuklarda obeziteyi düzeltmeye çalışıyoruz. Kısacası sağlıklı beslenilmeli, erken yatıp erken kalkılmalı ve spor yapılmalı. İp atlama, voleybol, basketbol, yüzme daha çok zıplamalı, çocuğun boyunun büyümesine katkıda bulunan sporları öneriyorum. Çocuklarımızı dışarı çıkartalım. Akşamları tempolu yürüyüşler yapılabilir. Gerekiyorsa aileler çocuklarını bir spor aktivitelerine vermeli, fast fooddan uzak tutmalarını tavsiye ediyorum. Bunları yaparlarsa çocuklarımızın sağlığı yüzde 50 daha iyi olacaktır” açıklamasında bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ