19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı

  Pandemi sürecinde yaşam şeklinin değişmesiyle birlikte, çocukların tablet bilgisayar ve telefon başında çok fazla zaman geçirmeye başladığını belirten Op. Dr. Mehmet Bülent Doğu, bu durumun çocuklarda, herhangi bir göz bozukluğu ya da genetik yatkınlık olmamasına rağmen göz kaymalarında artışlara yol açtığını kaydetti.

  Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Mehmet Bülent Doğu, şaşılığın çoğunlukla çocukluk yaşlarında görüldüğünü belirtti ve şaşılığın gözün bakması gereken bir yönden başka bir yöne bakması olarak nitelendirildiğini kaydetti.

  Şaşılığın öne, dışa, çapraz veya yukarı kayma çeşitlerinin olduğunu aktaran Doğu, şaşılığın sebeplerinin doğuştan göz bozukluğu, göz tembelliği veya sağlam bir gözün bozuk olduğu şeklinde nitelendirilen durumlar olarak sıraladı.

  Op. Dr. Mehmet Bülent Doğu, doğumsal kataraktlar ve görmeyi engelleyen göz kapağı düşüklüğünün de kaymanın diğer nedenleri olduğunu söyledi.

  Göz bozukluğunu düzeltmek için tedavi yöntemlerine de değinen uzman isim, gözlükler, göz kapama adı verilen tekniklerin daha sık kullanıldığını ancak bu tekniklerden olumlu yanıt alınamadığı durumlarda ameliyatın iyi bir çözüm olduğunu belirtti.

  “Şaşılık ameliyatları başarılı ameliyatlardır.” diyen Doğu, “Ameliyat gerektiği zaman uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı
  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı

  “Göz kayması her 100 bin doğumdan 87’sinde görülmektedir”

  Kaymaların aşırı olduğu durumlarda göz kası için botoks tedavisi uygulandığını aktaran Op. Dr. Mehmet Bülent Doğu, “Şaşılığın bir genetik yatkınlığı olabilir. Ailede göz bozukluğu ve kayma olan durumlarda çocukta da olma riski artmaktadır. Bu gibi durumlarda ailelerin duyarlılığı çok önemli. Aile çocuğunun gözünün kaydığından şüpheleniyorsa mutlaka bir göz doktoruna götürmeliler.

  Erken başlanan tedavilerde çok iyi sonuçlar almaktayız. Her 100 bin doğumdan 87’sinde göz kayması görülmektedir. Genelde, miyobik göz bozukluklarıyla beraber dışa kaymalar, hipermetrobik bozukluklarla da beraber içe kaymalar daha sıklıkla görülmektedir. Doğumsal kas ve sinir gelişim bozukluklarına bağlı olarak oluşan kaymalarda meydana gelmektedir” ifadelerini kullandı.

  “6. aydan itibaren mutlaka göz kontrolü yapılmalıdır”

  Tespit edilen her şaşılığın mutlaka doktor kontrolü altında olması gerektiğinin altını çizen Mehmet Bülent Doğu, “Şaşılık genelde tedavi gerektirir. Şaşılığın geçici olacağına dair bazı yanlış kanaatler var. Çocuk okul yaşına geldikten sonra ameliyat bir seçenek olmadığı gibi kaymaların oluşturduğu göz tembelliğinin de tedavisi çok zor olmaktadır. Herhangi bir şikayeti olmayan çocuğa bile 6. aydan itibaren mutlaka göz kontrolü yapılmalıdır” diyerek ebeveynleri uyardı.

  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı
  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı

  Covid-19 sürecinde şaşılık arttı

  Pandemi döneminde değişen yaşam şekliyle birlikte çocukların tablet bilgisayar ve telefon başında çok fazla zaman geçirdiklerinin altını çizen Doğu bu durum çocuklarda herhangi bir göz bozukluğu ya da genetik yatkınlık bir olmamasına rağmen göz kaymalarında artışlara neden olduğuna dikkat çekti.

  “Çünkü göz kasları aşırı yoruldu.” diyen Doğu, “Aşırı yorulan göz kaslarının beyin ve sinir sistemi ilişkisi zayıfladı. Bu durumdan dolayı yeni tür bir göz kayması ortaya çıktı. Bu tür kaymaların tedavisi çok zor. Bildiğimiz göz kapaması ya da gözlük tedavileri fayda göstermiyor. Çocuklarınızı elinizden geldiği kadar tablet ve telefondan uzak tutun. Online dersin dışında çocuklarınıza daha az teknolojik aletleri verin.” ifadelerini kullandı.

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ