10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Oyuncak bebekle oynamanın faydaları açıklandı

  Cardiff Üniversitesi ve Barbie iş birliğiyle bir grup nörobilimci tarafından yapılan araştırma oyuncak bebekle oynamanın faydalarını ortaya koydu. İşte araştırmanın sonuçları. 

  Dünyanın en ünlü oyuncak bebek markası Barbie liderliğinde İngiltere’nin tanınmış eğitim ve araştırma üniversitelerinden Cardiff Üniversite’sinden bir grup nörobilimci bilim insanı tarafından yapılan araştırma oyuncak bebekle oynamanın çocuklar üzerinde pozitif etkisini ortaya çıkardı. İlk defa nörobilimden yararlanılarak yapılan çalışma, oyuncak bebekle oynamanın çocukların yalnız başlarına oynarken bile sosyal beceri ve empatilerini geliştirmelerine imkan sağlayan beyin bölgelerini harekete geçirdiğine ilişkin yeni kanıtları gün ışığına çıkardı.

  Kız ve erkek çocuklarda eşit faydaya neden oluyor

  Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Sarah Gerson ve Cardiff Üniversitesi İnsani Gelişim Bilimi Merkezi’nde görev yapan ekip arkadaşları, geçen 18 ay içinde oyuncak bebekle oynamanın yararlarının beyin düzeyinde ilk göstergelerini ortaya çıkarmak için nörogörüntüleme teknolojisini kullandılar. 4-8 yaşları arasındaki 33 çocuğun* farklı Barbie bebeklerle oynadıkları esnada beyin aktivitesini seyrederek beynin empati gibi sosyal becerilerine yönelik bir bölgesi olan posterior süperior temporal sulkusun (pSTS)’nin çocuk yalnız başına oynarken dahi harekete geçtiğini saptadı. Tek başına oyuncak bebekle oynamanın bu yararlarının erkek ve kız çocuklarında eşit olduğu tespit edildi.

  22 ülkede 15 bini aşkın ebeveyne soruldu

  Barbie, araştırmayla aynı zamanda nörobilim verilerinin uygunluğunu ortaya çıkarmak amacıyla 22 ülkede 15.000’den fazla ebeveyne sorular sorarak küresel bir bağımsız anket** yaptı. Anket sonuçları, ebeveynlerin yüzde 91’inin çocuklarının empatiyi geliştirmesini istedikleri empatiyi en ciddi sosyal beceri olarak gördüklerini, fakat sadece  yüzde 26’sının oyuncak bebekle oynamanın çocuklarının bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olabileceğinin farkında olduğunu ortaya çıkardı. Evde daha çok zaman geçirilen bu süreçte, aileler çocuklarının sosyal gelişim becerilerini güçlendirmesini sağlamak konusunda giderek daha fazla kaygı duyuyor. Ebeveynlerin yüzde 70’i bu izolasyonun çocuklarını olan etkileri ve çocuklarının diğerleriyle nasıl etkileşime geçeceği konusunda kaygılı olduklarını ifade ediyor. Aynı şekilde, çocuklarının empati gibi duygusal ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğunun ispatlanması halinde ebeveynlerin %74’ünün çocuklarını bir oyuncakla oynamaya teşvik etme ihtimallerinin daha yüksek olduğu görüldü.

  Oyuncaklar çocuğu geleceğe hazırlamakta fayda sağlıyor

  Oyuncak bebeklerle oynamanın çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu her zaman bildiklerini ifade eden Mattel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Barbie ve Diğer Oyuncak Bebekler Global Müdürü Lisa McKnight, ancak bugüne kadar ellerinde bu faydaları gösteren nörobilimsel veriler olmadığını kaydetti. McKnight, “Araştırmada elde edilen bulguların Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynamanın empati benzeri sosyal becerileri besleyerek çocukları geleceğe hazırlamada olumlu yararlar sağladığını ortaya koyuyor. Her çocuğun sınırsız potansiyeline ilham vermeye devam ederken, ebeveynler tarafından büyük değer verildiğini ve çocukların gelecekteki duygusal, sosyal ve akademik başarılarında belirleyici olduğunu bildiğimiz becerileri teşvik eden oyuncak bebekler sunmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

  Bebeklerle oynayarak yaşama hazırlanıyorlar

  Oyuncak bebek kategorisi lideri Barbie’nin ‘Benefits of Play/Oyunun Faydaları” projesi Türkiye sözcüsü Klinik Psikolog İrem Polat, oyunda kullanılan oyuncakların çocuğun gelişimi üzerinde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Barbie’nin, bebek oyununun faydalarıyla ilgili çığır açıcı ve çok kapsamlı bilimsel bir araştırmaya öncülük ettiğinin altını çizen Polat, çocukların bebeklerle oynamasının, empati gibi sosyal becerilerini desteklediğini vurguladı.

  Polat ayrıca, çocukların, bebek oyunları aracılığıyla ötekinin ve kendinin duygu ve davranışlarını oyunda prove ederek farkındalık kazandığını, böylece de yaşama hazırlandıklarını kaydetti. Polat, konuşmasını şu şekilde tamamladı: Bebek oyunları; içgörü kazanmak, duyguları fark etmek, sosyal ipuçlarını okumayı öğrenmek, sosyal uyum, ötekini anlamak, esneklik, regülasyon dayanıklılık, becerilerini ve elbette akademik başarılarını geliştirmelerine fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırma aynı zamanda ebeveynlere de yol gösterici bir nitelik taşımaktadır’ şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ