11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Ergenlerin yüzde 12’si kumar sitelerinin kıskacında

  Araştırmalar, internet üzerinden yasa dışı bahis ve kumar oyunlarında pandemi döneminin de etkisiyle büyük bir artış gözlendiğini ortaya koydu. Uzmanlar, ergenlerin yüzde 12,5’inin çevrimiçi kumar kıskancında olduğunu belirtti.

  Aile Danışmanı Barış Tuncer, yapılan araştırmaların ergenlerin %28’inin her gün kumar sitelerinde yaklaşık 107 dakika zaman geçirdiğini, %8’inin üç saatten daha fazla zaman geçirdiğini, %75’inin 13-16, %25’lik kesimin de 10-12 yaşlarında çevrimiçi kumar oynamaya başladığını ortaya çıkardığını söyledi.

  Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı ve Aile Danışmanı Barış Tuncer

  Özendirici reklamlarla gençler kandırılıyor

  Tuncer, risk almadan, para kaybetmeden, kolay para kazanma yollarını gösteren özendirici reklamlar, ergenlik çağındakilerin online kumara yönelmelerine yol açıyor. Bu tarz yanıltıcı ve teşvik edici reklamların, ergenlerin online kumarı ‘kaybedecek hiçbir şeyleri yokmuş’ ya da ‘zararsız eğlence’ gibi algılamalarına sebep olduğunu ve zamanla çevrimiçi kumar bağımlılığına yol açabildiğini kaydetti ve Türkiye’den rakamları değerlendirdi. 

  Her gün ortalama 107 dakika geçiriyorlar

  Türkiye’de ergenlik çağındakilerle 2018’de Prof. Dr. Tolga Arıcak’ın yaptığı araştırmanın tespit ettiği verilerini aktaran Tuncer, gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların % 12.5’inin online kumar oynadığının görüldüğüne dikkat çekti.

  Tuncer, çalışmada alınan sonuçların, ergenlerin %28’inin her gün kumar sitelerinde yaklaşık 107 dakika süre harcadığını, %8’inin üç saatten daha fazla zaman harcadığını, %75’inin 13-16, %25’lik bölümün dede 10-12 yaşlarında online kumar oynamaya başladığını ortaya çıkardığını kaydetti. 2017’de  Dr. Mehmet Dinç tarafından yapılan araştırmada ise, online kumar bağımlılığının oranı %11 olarak tespit edilmişti.

  İntihara neden olabiliyor

  Ergenlerin içinde bulundukları çağların gereği herkesten çok daha fazla risk alma eğiliminde olduğunun altını çizen Tuncer, ailelerin çocuklarının online kumar bağımlısı olduklarının farkında olmadıklarını kaydetti. Online kumar oynamanın gençlerde kaygı ve uyum bozukluklarına, depresyona, ders başarısında düşmeye, alkol ve madde bağımlılığına ve  düşük benlik saygısına neden olduğuna vurgu yapan Tuncer, “Bu durum da intihara kadar götürebiliyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ