23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ”Ekran bağımlılığı çocuk gelişimini engelliyor”

  Uzman Pedagog-Psikolog Reyhan Ateş Yücel, günümüzde her iki ebeveynin de çalışmasından dolayı ailelerin çocukları televizyon, bilgisayar ve tablete yönlendirdiğini söyledi.

  Uzman Pedagog-Psikolog Reyhan Ateş Yücel, çocuk-ebeveyn iletişimi konusunda bilgi verdi. Koronavirüs nedeniyle zamanlarının tamamına yakınını evde geçirmek zorunda kalan çocukların sosyal gelişiminin önemli ölçüde sınırlandırıldığını ifade eden Yücel, Bu dönemde evden çalışmak zorunda kalan veya her ikisi de çalışan ebeveynler, çocuklarla yeteri kadar ilgilenebilecek bir büyük ya da bakıcı da olmaması halinde çocuklarını bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik aletlere yönlendiriliyor. Çocuklar ise yaşlarının getirdiği merak ve ilginin de etkisiyle telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon gibi teknolojik aletlerle saatlerce vakit geçirebiliyor. Bu durum çocukların zaten kısıtlı olan sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor” diye konuştu.

  ”SOSYAL AKTİVİTELERDEN UZAKLAŞAN ÇOCUKLAR ASOSYAL OLUYOR”

  Okul çağındaki çocukların derslerini bile bilgisayar üzerinden yapmasının bağımlılığı artırdığını ifade eden Yücel, ”Sosyal aktivitelerden giderek uzaklaşan çocuklarda zamanla asosyallik, sosyal zeka gelişiminde aksaklıklar ve psikolojik olumsuzluklar gibi yetişkinlik dönemini dahi etkileyebilecek ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

  ”EBEVEYNLER HASSAS VE SABIRLI OLMALI”

  Yücel, pandemi döneminin etkisiyle çocukların fiziksel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için ebeveynlerine daha fazla ihtiyaç duyduklarını ifade ederken, bu dönemde ebeveynlerin çocuklarına karşı daha sabırlı ve hassas davranması gerektiğine dikkat çekti.

  ”ÇOCUĞUNUZLA ARKADAŞ GİBİ OLUN”

  Çocukla empati kurularak ve çocukla kaliteli etkinlikler yapılarak zaman geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Psikolog Yücel, “Yemek yemek, banyo yapmak, oyun oynamak, birlikte uyumak, kitap okumak gibi birçok etkinlik onların sosyalleşme ihtiyacını karşılamanıza yardımcı oluyor. Anne ve babaların bu süreçte çocuklarıyla tıpkı bir arkadaş gibi olmaları gerekiyor. Yemekleri birlikte yemek, yemek yerken sohbet etmek, çocukların ilgisini çekecek konular hakkında konuşmak oldukça faydalı. Gelecek hakkında planlar yapmak da yine çocukların hayal dünyasını geliştirir. Okumayı bilmeyen çocuklara kitaplar okumak ya da okumayı bilen çocuklarla birlikte kitap okumak zeka gelişimi açısından fayda sağlıyor” açıklamasında bulundu.

  EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA NASIL VAKİT GEÇİRMELİ?

  Ebeveynlerin çocuklarıyla nasıl verimli vakit geçireceklerinin ipuçlarını veren Reyhan Ateş Yücel ailelere şunları söyledi: “Ayrıca evin içerisinde günlük spor saatleri belirleyerek egzersiz yapmak gibi planlamalar ile ebeveynler çocukları için hem bir oyun hem de sağlıklı bir aktivite oluşturabilir. Teknoloji çağının da etkisi nedeniyle çizgi filmler, bilgisayar ve tablet oyunlarına da ilgi duyan çocuklar için sosyallik içermeyen bu aktivitelerin ise çok küçük bir zaman dilimi ile sınırlandırması, bunların yerine zeka gelişimi ve sosyal gelişim açısından fayda sağlayacak etkinliklerin tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle de pandemi döneminde anne ve babalarına her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyan çocuklarla yeteri kadar ilgilenmek, sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için elzemdir. Asosyallik, ekran bağımlılığı ve sosyal ilişki korkusu gibi olumsuzlukların önlenmesi için bu yaklaşım tek çözüm yoludur.”

  Baba ve çocuk ilişisi nasıl olmalı?

  Pandemi çocukların ruh sağlığını, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiledi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ