27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Disleksi nasıl anlaşılır? Disleksi tedavisi var mı? İşte belirtileri…

  Disleksi bir çocuğun okumayı öğrenme aşamasında kelimeleri zihninde çözerken problem yaşamasını ifade etmektedir. Toplumda görülme sıklığı yüzde 5 ile yüzde 7 arasında değişen disleksinin aileler tarafından nasıl anlaşılacağına dair ipuçlarını haberimizde bulabilirsiniz.

  Halk arasında öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi hastalığı, toplumda nadir de olsa görülmektedir. Çocuklar özellikle yüksek sesle bir metin okuduğunda okumanın doğruluğunu ve akışkanlığını bozması olarak ifade edilen disleksi hastalığı, öğrenme güçlüğü değil, öğrenme bozukluğudur. Ailelerin, çocukların okula başladığında anlayabileceği disleksi hastalığının diğer belirtileri ve tedavisini haberimizden öğrenebilirsiniz.

  DİSLEKSİ NASIL ANLAŞILIR?

  Öğrenme bozukluğu olan disleksi hastalığı, zeka geriliği ile karıştırılmamalıdır. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de görülen disleksi rahatsızlığı kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Aileler, çocuklarının okula başladığı ilk zamanlarda takiplerini yaparsa hastalığı anlayabilir. Disleksinin belirtilerini bilerek sizler de çocuklarının yaşadığı bu güçlüğü erkenden fark ederek onlara yardımcı olabilirsiniz. 5 yaşından küçük çocuklarda disleksi varlığına işaret edebilecek birtakım belirti ve bulgular şöyle: Daha küçük yaş grubundaki bireyler gibi konuşma ya da benzer kelimeleri telaffuz ederken zorlanma Kendi bakımı ile ilgili kelimeleri öğrenmede güçlük yaşama Ninni ve diğer folklorik metinlerdeki kafiyeli paterni algılayamama Alfabedeki harfler ile ilgili öğrenme ve hatırlama sorunu yaşama Kendi ismini oluşturan harfleri tanıma problemi yaşama

  DİSLEKSİ TEDAVİSİ VAR MI?

  Disleksi hastalığı, hastanın ömrü boyunca sürecek bir durum olduğu için tedaviden ziyade hastalığın yol açtığı sorunlara ilişkin alınabilecek önlemler ile tedavi planlanır. Çünkü diğer birçok hastalıktan farklı olarak disleksi tedavisi herhangi bir ilaç veya cerrahi işlem ile mümkün değildir. Çocukta herhangi bir zeka geriliği söz konusu olmadığından, bireyselleştirilmiş olarak verilecek eğitim çocuğu rahatlıkla akranları ile aynı seviyeye getirecektir. Ancak disleksi teşhisi konulan çocuğun eğitimi, yine özel eğitim alan öğretmenler tarafından verilmelidir.

  Bunun yanında zaman zaman disleksi hastası çocuğun terapiste de ihtiyacı olacaktır. Çünkü akranlarına göre farklı bir kişiliğe sahip olduğundan, akranlarına uyum sağlamada güçlük çeker. Aynı zamanda terapist ile okuldaki eğitimcinin de uyum içinde çalışması gerekir. Bu bireyler için öğretim ortamı birden çok duyuya hitap edecek şekilde düzenlenmelidir. Bu sayede birey zayıf olan duyusunun eksiğini, kuvvetli olan diğer bir başka duyusuyla tamamlayacaktır.

  Disleksiye çocuk gözünden ışık tutan kitap: “Hayat Ülkesi”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ