23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı

  Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, online oyunlar sebebiyle çocukların maruz kalabilecekleri risklere dikkat çekti ve anne babalara 8 önemli uyarıda bulundu.

  Covid-19 nedeniyle çocuklar bu yıl her zamankinden daha fazla dijital ekrana maruz kaldı. Bununla birlikte yaklaşan yaz tatili de bu durumun daha da artacağına dair ipuçları veriyor. Ancak çevrimiçi dijital ortamlarda çocukları bekleyen çok büyük tehlikeler mevcut ve çocukların en az dışarıdaki kadar dijital tehlikelerden korunması gerekiyor.

  Çocukların geç saatlere kadar odasına kapanıp oyun oynamasının, oyunlarda tanıştıkları yabancılarla iletişimlerinin ve kişisel bilgilerinin güvenliğinin denetlenmesi gerektiğin dikkat çeken Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, ebeveynlere 8 uyarıda bulundu…

  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı

  1. İndirilen uygulamaları sıkı bir şekilde kontrol edin.Anne babaların çocukların kullandığı ve indirdiği her uygulamayı denetlemesi gerekiyor. Bir uygulamanın Google Play’de ya da App Store’da üst sıralarda olması, o uygulamanın güvenli olduğuna işaret etmez. Uygulamanın ebeveyn denetimi olup olmadığı, hangi yaş grubu için uygun olduğu ve hangi bilgilere erişim sağladığı bu denetlemeyi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Uygulama mikrofon ve kameraya erişim istiyorsa, bunun gerçekten oyun içinde gerekli olup olmadığını, gerekli değilse kapatılması gerektiği bilinmesi gerekiyor. Eğer kameraya erişim gerekli ise, kameraya erişim izni yalnızca uygulama kullanılırken verilmelidir.
  1. Siber güvenlik hakkında çocuğunuzu bilgilendirin. Ebeveynlerin çocuklarıyla siber güvenliğin önemli olmasının sebepleri konusunda açık bir konuşma yapması gerekiyor. Anne babalar, çeşitli bağlantıların cihazlara zarar verebileceği ve siber güvenliği ihlal edebileceği konusunda çocukları bilinçlendirmeliler. Bu konuşma sırasında çocukları korkutmamak oldukça önemlidir çünkü çocuk, herhangi bir sorun ile karşı karşıya kaldığında konuyu ailesine açık bir şekilde anlatmalıdır. Örneğin, çocuğu ya da başkalarını rahatsız edecek bir durum söz konusuysa herhangi bir zorbalık yaşanıyorsa birisi çocuktan fotoğraf göndermesini istiyorsa ya da cinsel içerikli bir durum varsa doğrudan size anlatmaları gerektiğini belirtmelisiniz.

  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı
  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı

  1. Çocukların açık alanda oynamalarını sağlayın. Aileler, yoğun bir gündeme sahipken, çocukların ve işlerinin sorumlulukları arasında mekik dokurken çocuklarının kendi odalarında kapalı kapılar arkasında tehlikeli olabilecek yabancılarla oyun oynayabilecekleri gerçeğini gözden kaçırabiliyorlar. Bu yüzden anne babalar oyun sistemlerini oturma odası gibi açık bir alana kurmalılar ve böylece neler olup bittiğini göz önünde tutabilirler.

   

  1. Avatar kullanmaya teşvik edin. Çocukların, oyun sırasında kendi isimlerini kullanmamaları da oldukça önemli. Aynı zamanda çocuklar, ev adreslerini paylaşmamalı ya da doğum günü bilgilerini başkalarına vermemelidir. Bununla birlikte hiçbir zaman tanımadıkları insanlara kendi fotoğraflarını da göndermemeliler. Oyunda fotoğraf kullanılması gerekiyorsa, çoğu çocuğun aşina olduğu avatarlar kullanılmalıdır. Genel bir kural olarak, çocuklarınıza mümkün olduğunca az bilgi vermenin her zaman daha iyi olduğunu anlatmalısınız.

   

  1. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Birçok kişi, oyun sistemlerinin iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) sunduğunun farkında değil fakat önde gelen oyun konsollarının çoğu bu özelliğe sahiptir. 2FA, en bilinen yönüyle hesaplara erişim için kişiye tek seferlik PIN kodu yollanmasıdır. Kısacası 2FA, oturum açma işlemlerini daha güvenli hale getirmek için kullanıcıya ikinci bir güvenlik katmanı sunar. Aynı zamanda birçok siber suçluyu da savuşturur, çünkü tanınmayan biri bir cihaza erişim sağlamaya çalıştığında, 2FA sistemi erişim hakları olmayan birinin sisteme girmeye çalıştığına dair bir bildirim gönderir.

  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı
  Dijital ekranda vakit geçiren çocuklar için ebeveynlere 8 online güvenlik uyarısı

   

  1. Ebeveyn kontrolü içeren bir güvenlik yazılımı kullanın. Çocuğunuzun oyun oynarken güvende kalabilmesini sağlamak için çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn kontrolü içeren bir güvenlik çözümü edinin. Bitdefender Ebeveyn Kontrolü, uygunsuz içerikleri engeller, internet erişimini belli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar. Bitdefender Internet Securityve Bitdefender Total Securityürünlerinin içerisinde yer alan Bitdefender Ebeveyn Kontrolü aynı zamanda bağımsız bir uygulama olarak da mevcuttur.

   

  1. Her hesap ve cihaz için farklı ve benzersiz parolalar oluşturun. Çocuklar oyun konsol sistemlerinden, tablete, tabletten telefona kadar birçok cihaz üzerinden oyun oynayabilir. Her bir cihaza ve oyuna girişi için farklı şifreler kullanılması gerekiyor. Zayıf parolalar siber suçlular tarafından rahatlıkla kırılabilir ve bu durum başka kişisel bilgilerin, kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabilir.

   

  1. Belirli aralıklarla uygulama temizliği yapın. Telefon ve tablette oyun oynayan çocuklar, farklı birçok uygulama ve oyunu cihaza indirebilirler. Bu nedenle belirli aralıklarla kullanılmayan uygulamaların silinmesi gerekiyor. Bu sayede hem cihazda depolama alanı açılabilir hem de arka planda çalışarak veri toplayan ya da şarjı tüketen uygulamalara engel olunabilir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ