19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir? İşte uzmanından öneriler

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Cömert, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirecek önerilerde bulundu. Bağışıklığın anne karnında başladığına dikkat çeken Cömert, hazır mamalar konusunda da anne babaları uyardı.

  Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Cömert, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiği konusunda önemli bilgiler paylaştı.

  Bağışıklık sisteminin mikropları tanıma esasına göre çalıştığını belirten Dr. Cömert, “Vücut hiç bilmediği, tanımadığı bir mikropla karşılaşınca, yenik düşüp hastalanmaktadır. Vücut aynı mikropla tekrar karşılaşırsa buna karşı bağışıklık sistemimiz devreye girer ve hastalık oluşmadan atlatılmış olur. Tabii bu savaşı kazanması için vücudun direncinin iyi olması gereklidir. Bu da özellikle uyku düzenin iyi olması, dengeli beslenme ve hareketli yaşam ile sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

  BAĞIŞIKLIK DAHA ANNE KARNINDAYKEN BAŞLIYOR

  Anne sütünün öneminin altını çizen Dr. Cömert, bağışıklığın ilk anne karnında başladığına vurgu yaptı. Büyük şehirlerde yaşayan hamilelerin hava kirliliğinden kaynaklanan birçok ağır metaller ve zehirli gaza maruz kaldığına dikkat çeken Cömert, bunların dolaylı yoldan bebeği de etkilediğini kaydetti.

  Bağışıklığı etkileyen sonraki adım doğum olduğunu belirten Cömert, “Normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçerken vajinal floradan aldığı mikroplar sayesinde bağışıklık sistemi doğar doğmaz uyarılmaktadır. Sezaryen doğumda bu olaylar gerçekleşmediği için, sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekler hayata bu etkiden mahrum kalarak başlamaktadır. Doğum sonrası kolostrum dediğimiz süt bebeklerin ilk aşısı olmaktadır ve bağışıklığı güçlendirmek için inanılmaz derecede faydalıdır. Sonrasında anne sütüyle beslenmeye devam edilmesi bağışıklık için olmazsa olmaz nitelikte bir durumdur” şeklinde konuştu.

  Çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir? İşte uzmanından öneriler
  Çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir? İşte uzmanından öneriler

  HAZIR MAMALAR BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

  Hazır mamalar ile beslenen çocukların bağışıklık konusunda geri kaldığını kaydeden Dr. Cömert, “Toplumlarda anne sütüyle beslenme için farkındalık oluşturulması toplumsal bağışıklık oluşturmak için kaçınılmaz bir önlemdir. Büyük çocuklarda ise uyku düzeni, beslenme ve hareketli yaşam bağışlılık için yapılması gereken en önemli adımdır. Beslenme olarak mevsim meyveleri ve sebzelerinin tercih edilmesi gerekirken, fast-food tarzı beslenmeden ve paketlenmiş gıdalardan kaçınmak gerekir.

  Uyku düzeni vücut direncini sağlamada diğer önemli faktördür. Özellikle okula giden çocuklarda geceleri geç saatte uyumak ve sabah erkenden kalkmak uyku düzensizliğine yol açıp vücut direncini düşürecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocuklarda hareketsiz yaşam sonucu obezite riski de yükselmektedir. Bağışıklık sistemi için çocukların park ve bahçelerde mevsimine bakmaksızın zaman geçirmeleri gerekmektedir. Gereksiz antibiyotik kullanımı da bağırsak mikrobiyotasına zarar vererek bağışıklığı düşürmektedir” ifadelerini kullandı.

  Çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir? İşte uzmanından öneriler Hayatım Sağlık
  Çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir? İşte uzmanından öneriler

  VİTAMİNLER DOĞAL MEYVE VE SEBZELERDEN ALINMALI

  Anne babalar arasında çocuklarda vitamin kullanıldığında, bağışıklığı güçlenecek gibi bir yanlış düşünce yerleşmiş olduğuna dikkat çeken Dr. Cömert, “Yukarda saydığımız durumlara dikkat etmeden vitamin kullanımının hiçbir anlamı yoktur. Vitamin kullanılacaksa da eğer öncesinde tetkik edilip eksiklik ne ise onun takviyesini yapmak gerek. Aksi halde vitaminlerin tümünün doğal meyve ve sebzelerden karşılanması en iyi yöntemdir” dedi.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ