26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için bunları yapın

  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için yapılacak en önemli uygulama elbette ağız bakımını düzenli yapmaktan geçiyor. Peki, çocuklarda günlük ağız bakımı nasıl yapılmalı? İşte ayrıntılar…

  Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, çocuklarda düş çürümesini önlemek için yapılması gereken ağız ve düş bakımı ile ilgili önemli ipuçlarını paylaştı.

  Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar
  Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar

  İlk aylarda gazlı bezle temizleyin

  Çocukların ilk dişleri 6 ila 8. Aylarda çıkmaya başlıyor. Çocuk diş hekimleri bu dönemlerde fırça kullanmanın mümkün olmamasından dolayı çocuklarının dişlerinin gazlı bez ile temizlenmesini öneriyor.

  Süt dişleri çıkmış ve 2,5 ila 4 yaş arasındaki çocukların ağzı ve diş bakımı ise dişlerin macunsuz şekilde fırçalanmasıyla mümkün. Çocukların bu yaşlarda macunu yutma tehlikesi olduğu gözden kaçırılmamalı.

  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için bunları yapın
  Çocuklarda diş çürümesini önlemek için bunları yapın

  Fırçalayamıyorsanız su ile çalkalayın

  Çocuklar 4 yaşına geldikten sonra ise dişleri fluorlu diş macunu ile fırçalamamız gerekir. Bununla birlikte, 4 yaşından sonra, yemek sonrası mutlaka çocuğun dişleri mutlaka fırçalanmalı veya fırçalanamayacaksa çocuğun ağzı su ile çalkalanmalı ve ksilitol içeren veya şekersiz sakızlar 3 dakika süre ile çiğnetilmelidir.

  Diş sağlığı açısından çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır?

  Ara öğünlerde çikolata, şeker, şekerli ve yumuşak diş üzerinde kalabilen gıdalardan özellikle kaçınmak gerekmektedir. Diş dostu olarak adlandırılan şekerlerden ve sakız tüketebilirler.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ