23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? İşte tuvalet eğitiminde 8 kritik nokta

  Çocuklarda tuvalet eğitimi, gelişim açısından hem fiziksel hem de psikolojik olarak önemli bir yer tutuyor. Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara tuvalet eğitiminde yapılması gerekenleri anlattı ve sık yapılan yanlışlar konusunda ebeveynleri uyardı.

  Çocuklarda tuvalet eğitiminin 20 ay civarında verilmeye başlanmasının gerektiği konusunda tavsiyede bulunan uzmanlar, tuvalet alışkanlığının genellikle 18 ay ile 36 ay arasında kazanılabileceğini belirtiyor.

  Konuyla ilgili önemli bilgiler paylaşan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin çocuklarda tuvalet eğitimine ilişkin kritik detayları dile getirdi.

  ÇOCUKLARA TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİ?

  Çocukların genellikle 18-36 aylık olduklarında tuvalet alışkanlığı kazandıklarını ifade eden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocukların ortalama olarak 20 aylık oldukları zaman tuvalet eğitimine başlamak için yeterli olgunluğa ulaştıkları düşünülmesine rağmen, bazı çocuklar 18’nci ayda bazıları ise 24’ncü ayda bu olgunluğa ulaşabildiğine dikkat çekti. Şahin, bireysel farklılıklar göz önünde tutulduğunda ise çocuklarda tuvalet eğitiminin tam olarak kazanılmasının 3 yaşın sonuna kadar devam edebileceğini belirtti.

  Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? İşte tuvalet eğitiminde 8 kritik nokta
  Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? İşte tuvalet eğitiminde 8 kritik nokta0+-

  ÇOCUĞUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

  Ayşe Şahin, çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlamak için 3 önemli kritere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve bu kriterleri şu şekilde sıraladı;

  Mesane kontrolü: Çocuğun gün içerisinde tuvaletini defalarca kez az miktarlarda yapmak yerine bir kaç defa fakat yeterli miktarda yapması gerekir. 2-3 saat gibi aralıklarla açılan bezleri kuru kalabilmelidir. Tuvalete gitme ihtiyacını ebeveynlerine duruşuyla ve mimikleriyle ifade edebilmelidir.

  Bedensel gelişim: Çocuğun göz, el ve parmak koordinasyonu çeşitli objeleri kavrayabilecek ve söküp takabilecek kadar gelişmiş olmalıdır. Aynı zamanda ellerini yıkamak ve üstünü çıkarmak gibi temel öz bakım becerilerini yerine getirebilmelidir.

  Zihinsel gelişim: Çocuk banyo veya mutfak gibi belirli bir yere kendi gidebilmeli, yüzündeki organları gösterebilmeli, kendisinden istenilen bir oyuncağı getirebilmeli, basit işlerde ebeveynlerini taklit edebilmelidir. Aynı zamanda isteklerini basit sözcüklerle bile olsa ifade edebilmelidir.

  Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? İşte tuvalet eğitiminde 8 kritik nokta
  Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? İşte tuvalet eğitiminde 8 kritik nokta

  ÇOCUKLARA TUVALET EĞİTİMİ VERİLİRKEN NELER YAPILMALI?

  Tuvalet eğitimi verilmeye başlamadan önce anne babaların çocuklarını karşılarına alarak onun hizasında olup göz teması kurarak konuşmaları gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Artık büyüdüğünü, kakasını ve idrarını bezine değil, büyükler gibi tuvalete yapabilecek bir duruma geldiği söylenebilir. Artık bezlenmeyeceği de dile getirilebilir. Tuvalete gitmek, pantolonunu indirmek, klozetin kapağını açmak, oturmak, sifona basmak gibi davranışları nasıl yapması gerektiğinin model olarak gösterilmesi faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu.

  TUVALET EĞİTİMİ SIRASINDA YAPILAN HATALAR

  Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında en sık yapılan yanlışları da anlattı

  Çocuğunun hazır olmaması: Ebeveynler bir an önce bezden kurtulmak için çocuk henüz hazır olmadan başlayabiliyorlar.

  Annenin kararsız tutumu: Tuvalet eğitimine başladıktan sonra dışarı çıkma gibi sebeplerle çocuğa tekrar bez takılması, tuvalet alışkanlığının öğrenilme sürecini zorlaştırarak uzamasına yol açıyor.

  Psikolojik sebepler: Kreşe başlama veya yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi süreçler, çocuğun zaten bir sorunla baş etmek için çaba gösterdiği dönemlerdir. Bu dönemlerde tuvalet eğitimine başlamak uygun değildir.

  Israrcı tutum: Anne babanın ısrarcı tutumu çocuğun inatlaşarak istenen davranışı yapmasını engelleyebilir. Problemler olsa da sağduyulu ve sabırlı bir tutum bu alışkanlığın kazanılmasında yardımcı olacaktır.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ