2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Çocuk bakımında doğru bilinen yanlışlar

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, yeni doğum yapmış annelerin çevrelerinden kaynaklanan birçok baskıya maruz kaldıklarını söyledi.

  Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, yenidoğan bebeklerin 2-3 saatte bir emzirilmesi gerektiğini belirtti.

  Her canlının sütü yavrusuna özel ve yetebileceği miktarda olduğunu söyleyen Dr. Cömert, “Tüm anne sütleri içerik bakımından bir bebeğin alması gereken tüm besin öğelerini içermektedir. Gerek çevreden gerekse annenin endişeleri ve stresi sütün yapımında azlığa neden olabilmektedir. Süt varsa yaramama gibi bir endişeye gerek yoktur. Doğru emzirme teknikleri için çocuk doktorunuzdan veya bebek hemşirenizden destek alabilirsiniz” dedi.

  ”MAMADAN SONRA SU KULLANIMI DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ARASINDA”

  Mamadan sonra su içirmenin doğru bilinen yanlışlardan olduğunu söyleyen Dr. Cömert, ”Annelerin en büyük streslerinden biri bebeklerinin gazlı bir bebek olmasıdır. Bu yüzdende yanlış yönlendirmelerle birçok sebze ve meyve tüketmeyerek diyet uygularlar. Bu diyet uygulaması hem yetersiz beslenmeden dolayı hem de anneyi strese sokacağı için anne sütünde azalmaya neden olabilmektedir” dedi.

  SIK EMZİRMEK SARILIĞI ÖNLÜYOR

  Yenidoğan bebeklerde göbek bağı düşmesinin 2 haftayı geçtiğini vurgulayan Cömert, ”Bebeğin göbeğine zarar veririm düşüncesinden dolayı ebeveynler bebeklerini göbek bağı düşmeden yıkamamaktadırlar. Bebekler yıkanması için göbek bağının düşmesine gerek yoktur. Banyo sonrasında göbeğini iyice kurulamanız yeterli olacaktır. Yenidoğan her üç çocuktan ikisinde sarılık görülebilmektedir. Sarılığın birçok nedeni bulunmaktadır. Sarılığı önlemede en etkin yol ise bebeğin sık sık emzirilmesidir. Bebeğe şekerli su verilmesi bebeğin beslenmesini engelleyebileceği için verilmesi önerilmemektedir. Sarılığı olan bebeğe sarı kıyafet giydirilmesi veya üstüne sarı tülbent örtülmesi de doğru değildir. Ülkemizde en sık gördüğümüz yanlış inançlardan bir tanesidir. Sarılığı olan bebeklerde sarı kıyafetler giydirilmesi veya üstünün sarı tülbentle örtülmesi bebeğin sarılığının fark edilmesini zorlaştırıp tanı konulmasını geciktirmekten başka hiçbir işe yaramamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

  ”BEBEĞİN 40 GÜN DIŞARI ÇIKMAMASI İNANCININ HİÇBİR DAYANAĞI YOK”

  Bbeğin 40 gün hiç dışarı çıkarılmamasının bilimsel bir dayanağı olmadığının altıı cizen Cömert, ”Bebeklerin 40 gün dışarı çıkmaması inancının hiçbir dayanağı yoktur. Bu inanış yüzünden bebeğin kontrollerini ve aşılaması geciktiren ebeveynler mevcuttur. Yenidoğan bebeklerin dışarı çıkmasında hiç bir zaman engeli bulunmamaktadır. Yenidoğan bebeklerde ilk 1 ayda bizim giydiğimizden bir kat fazla elbise giydirilmesi, birinci aydan sonra bizimle aynı katta elbise giydirilmesi uygun görülmektedir” açıklamasında bulundu.

  İLK DOĞUM SAÇLARININ YERİNE KALICI SAÇLAR GELECEKTİR

  Saçların güçlenmesi için birçok yeni doğan bebeğin saçlarının kazıtıldığını söyleyen Cömert, “Yenidoğan bebeklerde ilk doğum saçlarının tümü aylar içerisinde dökülüp yerine kalıcı ve daha sağlam saçlar gelecektir. Ebeveynlerin bebeklerinin saçlarını kesmesi, saçın kalitesini etkilememektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Araştırma: Koronavirüs çocuk hastalığına dönüşebilir

  Uzmanlar uyarıyor: Çocuklar en geç 1 yaşında diş doktoruyla tanışmalı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ