22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Ailelere önemli uyarı: İşlenmiş tatlılarda yoğun tuz var!

  Uzmanlar, çikolata, kek ve gofret gibi özellikle çocukların sık tükettiği işlenmiş gıdalarda yoğun miktarda tuz olduğuna dikkat çekiyor ve aileleri uyarıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü, günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram olarak belirlerken, Türkiye’de bu oran dünya genelinin üç katı üzerine çıkıyor. Bunun nedenleri arasında ise aşırı tuz tüketimi bulunurken, diğer bir faktör de işlenmiş tatlı gıdalardaki bilinmeyen tuz miktarı olarak belirtiliyor.

  Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Şükran Keskin Gözmen ve Doç. Dr. Nida Dinçel, yaptıkları çalışma ile işlenmiş tatlı gıdaların içeriğinde yoğun tuz bulunduğunu ve sağlığı olumsuz etkilediğini gözler önüne seren bir araştırmaya imza attı.

  Ailelere önemli uyarı: İşlenmiş tatlılarda yoğun tuz var!
  Ailelere önemli uyarı: İşlenmiş tatlılarda yoğun tuz var!

  100 tatlı 100 tuzlu ürün incelendi

  Araştırma çerçevesinde farklı marketlerde satılan farklı markalara ait 100 adet çikolata, gofret, kek ve şekerleme ile 100 adet kraker, cips ve tuzlu bisküvi ürünü seçilerek incelemeye alındı. Toplam 200 ürün tuzlu ve tatlı kategorisine ayrılarak, bu ürünlerin 100 gramındaki tuz oranları birbirleriyle karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda işlenmiş hazır tatlı gıdaların 100 gramında ortalama 0.1 ile 1.8 gram sodyum (tuz) olduğu tespit edildi. Tuzlu hazır gıda grubunun 100 gramında ise ortalama sodyum oranının 0.1 ile 3.6 gram olarak saptandı.

  Market raflarındaki işlenmiş tuzlu ve tatlı hazır gıda ürünlerinin tuz miktarları karşılaştırıldığında benzer oranların saptandığını ifade eden Dr. Dinçel ve Gözmen şu uyarılarda bulundu.

  “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarını 5 gram olarak belirlemiş olsa da Türkiye’de günlük tuz tüketimi 15 gram düzeyinde bulunuyor. Vücudumuza giren tuzun çoğu işlenmiş gıdalardan kaynaklanıyor. İhtiyaçtan fazla tuz alımı hipertansiyon ve böbrek hasarları başta olmak üzere birçok soruna yol açıyor. İnsan vücudu genetik olarak günlük 0,25 gram tuz alımına programlıdır.

  İnsan metabolizması için gereken tuz miktarı günlük aldığı besinlerle karşılanabilecek seviyededir. Fakat tüketilen sodyum yemeklere eklenen tuzdan değil, büyük bir oranda işlem görmüş hazır gıdalardan vücudumuza alınıyor. Bu durum büyük sağlık riski oluşturuyor.”

  Ailelere önemli uyarı: İşlenmiş tatlılarda yoğun tuz var!
  Ailelere önemli uyarı: İşlenmiş tatlılarda yoğun tuz var!

  Tatlı gıdalarda da tuz oranı yüksek

  İşlenmiş, uzun ömürlü ve paketli hazır gıdalar günlük sodyum alımının genelde %75’ini oluşturduğunun altını çizen Dr. Dinçel ve Gözmen ikilisi ayrıca, şu tespitte bulundu:

  “Hazır paketli gıdaların raf ömrünün uzatılması amacıyla kullanılan tuz oranı günlük insan vücudu ihtiyaçlarını çok aşacak biçimde yüksek olduğunu tespit ettik.

  Daha da ilginç olan sonuç ise tatlı gıdalarda en az tuzlu gıdalar kadar tuz içerikleri yüksek. Özellikle market raflarında bulunan uzun ömürlü paketli hazır katı gıdaların çocukların günlük beslenmesinde azımsanmayacak bir yeri olduğu düşünüldüğünde ailelerin hem paketli gıdaların tüketimi konusunda hem de tatlı gıdaların tuz içeriği konusunda ayrıntılı bilgilendirilmeleri gerekiyor.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ