13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Çocuğunuz sık hastalanıyorsa bağışıklık sistemi yetmezliği olabilir!

  Çocukların sık hastalanma nedenlerinden birinin bağışıklık sisteminin zayıflığı olabileceğini söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, “Özellikle ilk iki yaşta tekrarlayan enfeksiyonlar, kilo alma gerilikleri varsa, her hastalığında hastaneye yatması gerekiyorsa bu gibi durumlar kritik sorulardır” dedi.

  Çocukların doğumun ardından ilk 2 yaşta sık ateşlenebildiğini, bu durumun sebeplerinden birinin ise bağışıklık sistemi yetmezliği olduğunu belirten Emsey Hospital Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, çocukluk döneminde sık sık ateşlenme ve hasta olma durumlarının görülebileceğini kaydetti.

  Çocuklar yeni doğduklarında ilk üç ayda, çok ateşlenme beklenmediğini belirten Özkars, üçüncü aydan sonra yapılan aşılarla beraber ateşlenmeler görülebildiğini ifade etti. Çocukluk döneminin ateşlenme sebeplerinden birinin de diş çıkarma olduğunu belirten uzman isim, özellikle ilk iki yaşta diş çıkarmaya ve çocukluk çağı viral hastalıklarına bağlı yineleyen viral enfeksiyonlarda ateşlenme olabileceğini aktardı.

  Bunların normal karşılanılan durumlar olduğunu kaydeden Özkars, fakat çocukların bağışıklık sistemi yetmezliğine yönelik dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Çocukların bağışıklık sistemi yetmezliğini düşündüren durumlar konusunda hem hastaların  hem de hekimlerin son derece bilinçli olması gerektiğini ifade etti.

  Bağışıklığın düşük olduğu nasıl anlaşılır?

  Doç. Dr. Özkars, teşhis koyulmasına dair süreçlerden bahsetti ve bağışıklık sisteminin yetmezliğinde şüphe söz konusu olduysa öncelikle kan sayımı yapıldığını kaydetti. Kanda antikorlara ve immün globinlere bakıldığını söyleyen Özkars, bu sonuçlarda problem tespit edilirse daha ileri tetkiklere geçilerek çocukların içinde olduğu duruma göre özel tedavi düşünülebileceğini aktardı. “Aylık antikor takviyesi, kök hücre nakli gibi tedaviler uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

  Bağışıklık yetmezliği ne zaman görülür?

  Bağışıklık yetmezliklerinin çoğunlukla ilk yıllarda görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Özkars, bağışıklık yetmezliklerinin çok geniş bir yelpazede olduğunu ifade etti. Dünya genelinde sıklıkla görülen bağışık yetmezlikleri olduğu gibi 15-20 kişide nadir görülebilen bağışıklık yetmezliklerin de olduğunu aktaran Özkars, kimi çocuklarda, nadiren bile olsa, ileri yaşlara kadar tanı koyulamayabileceğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ