19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Emziren anneler Ramazan’da oruç tutabilir mi?

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Ayşegül Parlak, emziren bir annenin Ramazan ayında oruç tutmasını belirleyecek en önemli etkenin bebeğin yaşı olduğunu belirtti.

  Emziren annelerin Ramazan ayında oruç tutup tutamayacağına ilişkin önemli bilgiler paylaşan Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Ayşegül Parlak, kısa süreli açlık ve susuzluğun anne sütünü üzerinde çok etkili olmadığını kaydetti.

  Uzm. Dr. Ayşegül Parlak
  Uzm. Dr. Ayşegül Parlak

  “Bebeğinde huzursuzluk hissederse orucu bırakmalı”

  Her ne kadar kısa süreli açlık ve susuzluğun anne sütü üzerinde etkisi olmasa da uzun süreli açlık ve susuzluğun olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulunan Uzm. Dr. Ayşegül Parlak, bu durumun anne sütü içeriğini değiştirebileceğini kaydetti.

  Emziren bir annenin oruç tutmasını belirleyen en önemli faktörün bebeğin yaşı olduğuna dikkat çeken Parlak, bebeğe ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesini önerdiklerini belirtti.

  Bu dönemde annelerin beslenmelerine ve bol bol su tüketmeleri dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Parlak, orucun sıvı alımının azalmasına ve buna bağlı olarak anne sütünün yol açabileceğini kaydetti.

  Parlak, “Anne oruç tutarken bebeğinde huzursuzluk, kilo alımında azalma, sık sık emme istemesi, günde dörtten daha az bezi ıslatması, bezde pembemsi lekelenme veya uyku düzeninde değişiklik gelişmesi durumunda orucunu sonlandırmalı” ifadelerini kullandı.

  Tansiyon ve halsizlik problemine dikkat

  Bebek 1 yaşına geldikten sonra annenin rahatlıkla oruç tutabileceğine değinen Dr. Parlak, 6 ay-1 yaş arasında bebeği olan ve emziren annelere önerilerde bulundu.

  Parlak, “Sahura kadar bol su içmeli, besin değeri yüksek ve tok tutacak gıdalar tüketmeli, aşırı şeker ve yağdan kaçınmalı, gün içerisinde fazla yorulmamalı. Bebeğimize sıvı ve su teklifi yapabiliriz. Emziren annede ciddi baş ağrısı, halsizlik, göz kararması, tansiyon problemi yaşaması durumunda ve kronik rahatsızlığı varsa oruç tutmayı sonlandırmasını ve yeterli sıvı almasını öneriyoruz. Bebek 1 yaşına bastıktan sonra anne rahatlıkla oruç tutabilir.” dedi.

  “Her anne, bebek ve anne süt miktarı farklı”

  Emziren annelerin Ramazan ayında sahura mutlaka kalkması gerektiğine vurgu yapan Parlak, “İftar ile sahur arasında bol miktarda su tüketmeli. Oruç tutan annelerin sütünde potasyumun, magnezyumun, çinkonun azaldığı, A,C,E vitaminleri ile karbonhidrat, kalsiyumu ve protein değiştirmediği tespit edildi. Emziren anneler bunları göz önünde bulundurarak dengeli beslenmelidir. Gün içinde kendini fazla yormamalıdır. Emziren anneler ioruç tutmaya karar verdiğinde mutlaka doktoru ile görüşmeli. Çünkü her bebek, her anne ve anne süt miktarı farklıdır” ifadelerini kullandı.

  Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalı?

  Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı

  Gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ