23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Türkiye’de 1 milyon 500 bin doğumdan 3 bin ile 6 bin arasındaki bebeğin ani gelişen olaylara bağlı olarak öldüğünü belirtti ve ailelere uyarılarda bulundu.

  Amerikan Sağlık Otoritesi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, (CDC) 1 yaşın altındaki binlerce bebeğin, beşik tamponları, doldurulmuş hayvan oyuncakları, hava geçirmeyen nevresimler, battaniyeler, beşikteki diğer nesneler ve yumuşak yataklar nedeniyle boğularak öldüğünü açıkladı.

  Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, ani bebek ölüm sendromunun 1 yaşın altındaki hiçbir sıkıntısı olmayan bebeklerde görüldüğünü kaydetti. Ani ve beklenmedik bir biçimde gerçekleşen ölüme halk arasında beşik ölümü de denildiğini aktaran Prof. Dr. Arıca, “Beşik ölümü genellikle erkek bebeklerde sabah 10.00 ile gece 22.00 arasında uyku esnasında yaşanıyor. Ölümlerin %90’ı 6 ayın altındaki bebeklerde meydana geliyor. Ancak ölümlerin pik noktası ise yeni doğan dönemi dediğimiz 4’üncü aya kadar olan evrede görülmekte” ifadelerini kullandı.

  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni
  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni

  “3 BİN İLE 6 BİN ARASINDA BEBEK ANİ ÖLÜMLE HAYATINI KAYBEDİYOR”

  Ani ölüm oranlarının beklenildiğinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arıca, “Ülkemizde bin doğumdan 2 ile 4 arasında ani ölüm görülüyor. Bu da Türkiye’de 1 milyon 500 bin doğumda 3 bin ile 6 bin arasında bebeğin ani ölümle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Günde ortalama 10 ile 20 bebeğin ani bir şekilde ölüm olayının gerçekleşmesi demektir. Alacağımız basit önlemlerle ölümleri %90 oranında azaltabiliriz.” dedi.

  “ALINAN TEDBİRLERLE ÖLÜMLERİ 3’TE 2 ORANINDA AZALTABİLİYORUZ”

  Bebeklerin bir yaşına kadar yüz üstü uyutulmaması gerektiğinin altını çizen Vefik Arıca, “Bebeğin sırt üstü uyutulması gerekiyor. Belirtilen kurallara uyan Almanya, bebek ölüm oranlarını aynı doğum sayısında 1200 bebekten 300 bebeğe kadar düşürdü. Alınan önlemlerle ölümleri 3’te 2 oranında azaltabiliyoruz. Bebek yüz üstü uyuduğu zaman yastık ile arasında karbondioksit oranı artınca bebek bayılarak ani ölüm gerçekleşir.

  Bebeğin üzerine battaniye ya da kalın örtüler örtüldüğü zaman nefesi kesilerek ani ölüme sebep olabilir. Yatağın sert ve düz bir zemin üzerinde olması gerekiyor. Beşiğin etrafı tamamen kaplı olmalı, üzerinde herhangi bir örtü olmamalı. Beşikte pelüş veya yumuşak ayıcık ya da oyuncak olmaması gerekiyor. Bebek ilk 6 ay boyunca annenin bir kol mesafesinde ayrı bir yatakta uyumalı” şeklinde konuştu.

  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni
  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni

  “EMZİK KULLANIMININ ANİ BEBEK ÖLÜMÜ ORANINI %90 AZALTTIĞI TESPİT EDİLDİ”

  Emzik konusunda da ciddi yayınlar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arıca 1 ay ile 1 yaş arasında uyku sırasında emzik kullanımının ani bebek ölümü oranını %90 azalttığını kaydetti. “Bebek sigara içilen ortama girmemeli.” Uyarısında bulunan Prof. Dr. Arıca, “Günlük 3 adet içildiği zaman karbondioksit oranında artma gerçekleşerek bebeğe zarar veriyor.

  Anne, baba ve bebek arasındaki ten temasının da ölüm oranlarını azalttığı görülüyor. Belirtilen kurallara uyduğumuz zaman çok fazla sıkıntı yaşamayız. Üç ‘S’ kuralı bizim için önemli. Sırt üstü yatacak. Sigara içilen ortamdan uzak tutulacak. Sağlıklı ve uygun şartlar sağlanacak. Bunları başardığımız zaman bebek ölüm oranlarını %90 azaltabiliriz.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ