25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Yaz aylarında egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde açık havada egzersiz yaparken, sıcak havada yapılan egzersizlerin vücut ısısını artırdığı unutulmamalı.

  Sabri Ülker Vakfı kalp hastalığı ya da diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişilerin, sıcak havada egzersiz yapmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Sabri Ülker Vakfı’ndan aktarılan bilgiye göre, sıcak ve nemli havada yapılan egzersizlerin vücut sıcaklığını daha da artırarak vücudun kendini soğutmak için daha fazla terlemeye geçtiğine dikkat çekilirken ayrıca şu ifadelere yer veriliyor. ”Açık havada var olan yüksek nem, soğumayı zorlaştırıyor. Bu durum kalp atışlarını ani şekilde hızlandırarak sağlık için riskli bir durum ortaya çıkarıyor. Uzmanlar, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin, sıcak ve nemli havalarda egzersiz yapmadan önce doktorlarına danışmalarında ve genel bir sağlık kontrollerinden geçmelerinde yarar olduğunu söylüyor. Kilo fazlası olanlar, çocuklar, yaşlılar ve hamile/emziren kadınların da sıcak havalarda egzersiz yapmaması ve havanın daha da sıcak olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmaktan kaçınmaları büyük önem taşıyor.” denildi.

  TERLE AZALAN SU TELAFİ EDİLMELİ

  Sabri Ülker Vakfı ayrıca: ”Aşırı terlemeye yol açan egzersiz sonrası sıvı alımı daha da önemli hale geliyor. Kaybedilen su yerine konmazsa yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülüyor ve egzersiz performansında düşüş gözleniyor. Ağırlıktaki her 500 g’lık azalma için 3-4 su bardağı su içmek kaybedilen suyun yerine konmasına yardımcı olurken, egzersiz sonrasında tüketilen ayran, kefir, soda, taze sıkılmış meyve suları, hijyenik kurallara uyarak evde hazırlanan yeşil elma, tarçın, limon, nane gibi içeriklerin yer aldığı soğuk veya ılık su ve soğuk çorbalar da susuzluğu gidererek enerji veriyor. Vitamin-mineral içerikleri terleyerek kaybedilen mineralleri geri kazanmayı destekliyor.” açıklamasında bulundu.

  EGZERSİZ ESNASINDA MASKE KULLANILMAMALI

  Dünya Sağlık Örgütü’nün egzersiz esnasında maske kullanılmaması gerektiğini söylediğini, yazın sıcak havalarda özellikle egzersiz yaparken maske takmanın, terleme, nefes alamama gibi sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Sabri Ülker Vakfı, ”Terleme ile birlikte maske daha çabuk ıslanıyor, bu da nefes almayı zorlaştırırken mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik ediyor. DSÖ, açık havada egzersiz sırasında COVID-19’dan korunmak için en önemli önleyici tedbirin, diğer insanlardan en az bir buçuk metre sosyal mesafeyi korumak olduğunu belirtiliyor.” açıklamasında bulundu.

  DOĞRU EGZERSİZ NASIL OLMALI?

  Tercih edilen aktivite için uygun ortamı seçmenin kaliteli bir egzersiz için gerekli olduğunu vurgulayan Sabri Ülker Vakfı, doğru bir egzersiz için dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

  ”Kaldırımlar ya da yürüyüş yolları gibi motorlu araçlardan ayrılmış alanları kullanmaya çalışın.
  Trafiği yavaşlatan hız kesici önlemlerin alınmış olduğu mahallelerde koşu veya yürüyüş yapın.
  İyi ışıklandırılmış alanları seçin.
  Çukurlar veya engeller olmayan bakımlı oyun sahaları ve kortları tercih edin.
  Bir egzersiz programına başlamadan önce, programa uygun olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak kıyafetler ve teçhizatlar temin etmeye çalışın.”

  Pandemi stresine karşı ‘sessizlik egzersizi’ önerisi

  Evde hangi egzersizler yapılabilir? Uzman isimden evde etkili egzersiz önerileri

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ