-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  Yalova sahilini deniz salyası kapladı

  Marmara Denizi’nde sıklıkla görülen müsilaj (deniz salyası) şimdi de Yalova sahilini kapladı. Sahili kaplayan müsilaj balıkların da ölümüne neden oldu.

  Marmara Denizi’nde etkili olan deniz salyası (müsilaj) Yalova’nın Çınarcık sahillerini de kapladı. Yat limanında, deniz salyası balıkçı teknelerinin çevresini kaplarken, balık ölümlerine de yol açtı.

  Yalova sahilini deniz salyası kapladı
  Yalova sahilini deniz salyası kapladı

  Marmara Denizi’nde şubat aylarında görülmeye başlanan ve yaklaşık 3 aydır etkili olan deniz salyası, Yalova’nın Çınarcık ilçesinin sahil kesimini de kapladı.

  Yalova sahilini deniz salyası kapladı
  Yalova sahilini deniz salyası kapladı

  Deniz salyası, yat limanındaki teknelerin etrafını çevreledi. Yaşanan deniz kirliliği, görenleri şaşkına çevirdi. Bazı balıkların salya nedeniyle öldüğü görüldü.

  Yalova sahilini deniz salyası kapladı
  Yalova sahilini deniz salyası kapladı

  DENİZ SALYASI NEDİR?

  Müsilaj, deniz sıcaklığının yükselmesi, fitoplankton denilen bitkisel canlıların aşırı çoğalması ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin çoğalması nedeniyle oluşan sümüksü yapışkan bir maddedir.

  Halk arasında deniz salyası olarak bilinen müsilaj, eskiden bu yana Marmara Denizi’nde görülüyordu. Ancak son yıllarda müsilajda yaşanan artış dikkat çekici seviyeye ulaştı. Uzmanlar bu durumun önüne geçilmediği takdirde tehlikenin büyüyeceği konusunda uyarırken, acil bir eylem planı hazırlanması gerektiğini söylüyor.

  Yalova sahilini deniz salyası kapladı
  Yalova sahilini deniz salyası kapladı

  MÜSİLAJ (DENİZ SALYASI) NEDEN OLUR?

  Müsilaj, kimyasal ve biyolojik birçok koşulun bir araya gelmesiyle nedeniyle oluşuyor. Müsilajın (Deniz salyası) oluşabilmesi için suyun durgun ve çok sıcak olması gerekiyor. Bu yüzden mevsimsel düzensizlikler de müsilaj oluşumunda etkili oluyor.

  Küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliğine bağlı olarak Türkiye’de de yaşanan mevsim değişikliklerinin, deniz salyasının bu yıl daha etkili olmasına neden olduğuna dikkat çekiliyor.

  Diğer yandan denizlerdeki kirliliğin de müsilaj oluşumunda etkisi var. Evsel ve endüstriyel atıkların Marmara Denizi’ne bırakılmasından dolayı biyo çeşitliliğin azaldığı ifade ediliyor. Rüzgara bağlı olarak denizlerde dalganın az olması da deniz salyasının oluşmasında etkili oluyor.

  Müsilajın denizel sistemde sahte bir dip yapısı oluşturuyor. Bu da balıkların beslenme, üreme ve göçleri üzerinde de olumsuz etkiler ortaya çıkarıyor.

  İNSAN SAĞLIĞINA  ZARARLI MI?

  Deniz salyasının yoğun olduğu bölgelerde denize girilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Büyükateş, “Müsilajın insan sağlığı doğrudan etkileyecek bir durum olmadığını biliyoruz. Ancak ortamda sirkülasyon azaldığı için bakteriyel parçalanma yoğun olarak gerçekleşiyor. Bu da dolaylı olarak insan sağlığı üzerinde negatif etki oluşturabilir. Müsilajın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde denize girilmesini çok tavsiye etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Deniz salyasıyla gelebilecek büyük tehlike: Midye yiyen felç geçirebilir!

  Marmara Denizi’ni müsilaj kapladı! Bu yaz denize girilebilecek mi?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ