27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Varise karşı etkili 9 öneri

  Varis yaz aylarında daha fazla göz önünde olan toplardamar yetersizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalık.

  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Arnaz yaz aylarıyla birlikte hastaların yakınmalarının arttığı varise karşı 9 öneride bulundu.

  Varis cilt yüzeyinin hemen altında şişkin, bükülmüş kan damarları olan varisler mavi ve mor renkleriyle genellikle bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde görülüyor. Ağrı, şişlik, kramp ve kaşıntı gibi birçok şikayete neden olan varisler, sıcak havaların etkisiyle birlikte hastalara yaz aylarında daha fazla sıkıntı yaratıyor.

  Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla rastlanılan varisli damarların birçok soruna yol açabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Arnaz, ”Varis esasen altta yatan toplar damar yetersizliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Toplardamarlar, vücudumuzdaki dokulardan kalbimize kanı taşıyan damarlardır. Varisli damarlar, tedavi edilmezse ülserlere (açık yaralar), kanamaya ve cilt renginin değişmesine neden olabilir. Şiddetli varisli damarlar, kronik venöz yetersizliğin bir işareti olabilir. Bu durum damarların kalbe kan pompalama kabiliyetini etkiler. Bazı durumlarda ilerlemiş varisli damarlar içerisinde pıhtı gelişebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Varisli damarları olan kişilerin kan pıhtıları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle gecikmeden tedavi edilmelidir” diye konuştu.

  Doç. Dr. Ahmet Arnaz

  BU FAKTÖRLER VARİS RİSKİNİ ARTIRIYOR

  Doç. Dr. Ahmet Arnaz ayrıca şunları söyledi: ”Damar genişledikçe, damardaki kapakçıklar olması gerektiği gibi çalışamaz. Kirli kan dediğimiz oksijenden fakir kan toplardamarlar içinde birikir ve göllenmeye yatkın hale gelir, bu da damarların genişlemesine, şişmesine ve bükülmesine neden olur. Damar duvarları ve kapakçıkları, birçok nedenden dolayı zayıflayabiliyor ve varis gelişme riski artıyor. Genetik faktörlerin yanı sıra, uzun süre ayakta durmak veya oturmak, kan dolaşımını azaltabilen kuşak veya sıkı kemerli pantolon gibi sıkı giysiler giymek, yaşlanmayla damar duvarları ve kapakçıkların eskisi kadar iyi çalışamaması, doğum kontrol hapı kullanan veya menopoza giren kadınlarda hormon seviyelerindeki değişiklikler, sigara kullanımı, aşırı kilo ve genel sağlık durumu da (şiddetli kabızlık veya tümörler vb) varis oluşumuna yol açabilen etkenler arasında yer alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  Varis

  VARİSE KARŞI ÖNERİLER

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Arnaz, varise karşı alınabilecek etkili önlemleri şöyle sıraladı:

  Yaz aylarında güneş ve aşırı sıcaklar damarları genişletici etki yarattığından aşırı sıcaktan korunmaya özen gösterin. Bacaklarınızı soğuk su ile rahatlatın.

  Yüzmek varise karşı en etkili sporlar arasında yer aldığından, yazın bol bol yüzün.

  Günde 2 litre sıvı tüketmeye dikkat edin. Sıvı ihtiyacınızı çoğunlukla su ile karşılayın.

  Kanın bacaklarda birikmesini önlemek için uzun süre ayakta durmayın, özellikle ayaklarınızın üzerinde durmanızı gerektiren bir işiniz varsa, hareket edip, biraz dolaşarak düzenli molalar verin.

  Kan akışını artırmak ve damarlardaki basıncı azaltmak için gün boyunca bacaklarınızı belinizin üzerine birkaç kez kaldırın.

  Aşırı kiloluysanız veya hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, varisli damarların yeniden ortaya çıkma şansı daha yüksektir. Fazla kilodan kurtulmak kan damarlarınızdaki basıncı azaltacağından sağlıklı diyetle ve hareketle zayıflamaya çalışın.

  Sigara içmek kan damarlarına zarar verir, kan akışını azaltır ve çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle tütün ürünlerinden kaçının.

  Dolaşımı iyileştirmek için sık sık hareket edin ve uzun süre hareketsiz oturmayın.

  Kan akışını kolaylaştırmak için belinizin çok sıkı olmadığından emin olun. Kan dolaşımını azaltabilen kuşak veya sıkı kemerli pantolon gibi sıkı giysiler giymeyin.

  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!

  Koronavirüs kuşaklar boyu devam edebilir!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ