28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Uzmanlar uyarıyor: Yüksek sesle müzik dinlemeyin!

  Odyolog Öğr. Gör. Mehmet Uyar, 85 dB şiddetindeki seslere 8 saatten fazla maruz kalmanın işitme sağlığına zararlı olduğunu söyledi.

  Teknolojik gelişmeler hayatımıza dahil oldukça hayatımızı daha çok etkiliyor. Kulaklıklar önceden müzik çalara takılan birer aksesuar iken gelişen cep telefonu teknolojileri ile birlikte hayatımıza daha çok girdi. Teknolojinin insanlara yarar sağladığı kadar zarar da verebildiğiniz söyleyen Odyolog Öğr. Gör. Mehmet Uyar, ”Son yıllarda kulaklıkların insan sağlığına zararlarına ilişkin çok sayıda çalışma yapılmıştır ve bu çalışmalar 85 dB şiddetindeki seslere 8 saatten fazla maruz kalınmasının işitme sağlığına zararlı olduğunu göstermektedir” dedi. Odyolog Mehmet Uyar, gürültünün insan sağlığına etkilerinden bahsederek, ”Kişileri huzursuz eder. Sözel iletişimi engeller. Çalışma etkinliğini azaltır. Uyku sorunlarına yol açar. İşitme duyusu ve yollarında zararlara yol açar” diye konuştu.

  ”KULAK UZUN SÜRE GÜRÜLTÜYE MARUZ KALIRSA İŞİTME HASSASİYETİ OLUŞUR”

  Kulağın uzun süre ve zararlı seviyede gürültüye maruz kalırsa kulakta işitme hassasiyeti oluşacağını ve bunun da beraberinde geçici işitme eşiği düşmesine sebep olabileceğini vurgulayan Uyar, ”Fakat bu, bir süre sonra normale döner. Bu fenomen çoğunlukla gürültüde kalma süresinin ilk iki saatinde düzelir. Birçok geçici eşik değişikliği ilk iki gün içerisinde, yaklaşık olarak 16-18 saatte düzelmektedir. 40 dB’den fazla olan geçici eşik değişikliği patolojik olarak tanılanır ve kalıcı eşik değişikliği ile ilişkilidir. Kalıcı işitme kaybı, belirgin olarak 4 kHz’de görülen geri dönüşü olmayan işitme kaybı olarak tanımlanabilir. İşitme kaybı ilk 2-3 yılda en üst düzeyde iken, 10- 15 yıl sonra hızı azalarak ilerler. Gürültüye maruziyet ortadan kalktıktan sonra işitme aynı düzeyini korur. Çınlama ve baş dönmesiyle devam eden klinik bir tablodur. Tek kulakta görülebilir. İşitme kaybı olarak sensörinöral tip işitme kaybı tek başına veya iletim tipi işitme kaybı ile birlikte görülebilir” değerlendirmesinde bulundu.

  Uyar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu tür gürültüye bağlı koklear işitme kayıplarında orta kulak ve iç kulakta travmaya bağlı olarak kulak zarında yırtılma, kemikçik sisteminde kopma, yuvarlak ve oval pencerelerde fistül oluşumuyla birlikte korti organında kısmen veya tamamen zedelenmeler görülebilmektedir. Yüksek sesle ve uzun süre kulaklıkla müzik dinlemenin işitsel sistem üzerinde geçici ve kalıcı etkileri olabilir.”

  ”UĞULTU, İŞİTME KAYBI VE ÇINLAMA VARSA BİR UZMANA BAŞVURUN”

  Dijital müzik aletlerinin kullanımından kaynaklı şikayetlerin başında çınlama ve baş ağrısının geldiğini ifade eden Uyar, ”Kulaklıkla müzik dinleyenlerin yüzde 10’unda işitme kaybı ve ilişkili problemler izlenebilmektedir. Uğultu ve çınlama gibi erken belirtiler kişi tarafından önemsenmeyebilir. Ancak işitme kaybı, kişinin çevre ile iletişimi bozulunca göze çarpabilir ve bu durumda da çok geç kalınmış olabilir. Kulaklıkla müzik dinlemeyi seven gençlere tavsiyemiz işitme sistemleri üzerinde ilk şikâyetler oluşmaya başladığında (kulaklarda uğultu, ağrı, işitme kaybı, çınlama vb.) vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalarıdır” dedi.

  Dikkat! Nasıl olsa geçer demeyin, ani işitme kaybı ihmale gelmez

  İşitme kaybının geri kazanıldığı yeni bir çağ başladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ