27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Uzmanlar uyarıyor: Denize aç karnına girin!

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, kalp sağlığı açısından denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmesi gerektiğini söyledi.

  Yaz sıcakları özellikle kalbimizi olumsuz etkiliyor. Pek çok kişi havanın kendisini bunalttığından, göğüs kafesine baskı yaptığından şikâyet edebiliyor. İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, yazın kalp sağlığımızı korumamızı sağlayacak önemli uyarılarda bulundu.

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar

  ”AŞI SICAKLAR KALP DAMAR HASTALIĞINI TETİKLİYOR”

  Aşırı sıcakların özellikle kalp damar hastalıklarını tetikleyebileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, ”Vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizmalardan biri cildin kan dolaşımıdır. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşerek, sıcakta ise genişleyerek vücuttaki ısı kaybını azaltmaya veya artırmaya çalışır. Bu durum kalbin daha fazla çalışmasını gerektirir. Kalp yetersizliği bulunan hastalarda kan akımının ağırlıklı olarak cilde yönlenmesi, hayati organlara olan kan akımının azalmasına yol açabilir” diye konuştu.

  ”KALP KRİZLERİ SICAK HAVALARDA ARTIŞ GÖSTERİYOR”

  Kalp krizlerinin sıcak havalarda artış gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Uçar, şunları söyledi: ”Bunun en önemli nedeni tuz ve elektrolit kaybı ile tepkisel olarak kanın pıhtılaşma oranının artmasıdır. Aşırı sıcak ve nemli günlerde, kalp krizi geçiren veya kalp ve damar hastalığı nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı artış göstermektedir. Aşırı sıcak dalgalarının yaşandığı yıllarda yapılan gözlemsel çalışmalarda özellikle yaşlı ve yandaş hastalıkları olan hastaların daha fazla etkilendiği görülmüştür. Olası bir kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin bol sıvı alarak ve elektrolit kaybına dikkat ederek güneşin zararlı etkilerinden korunmaları çok önemlidir.”

  ”VÜCUDUN SIVI İHTİYACI GİDERİLMEZSE KALP YETERSİZLİĞİ TETİKLENEBİLİR”

  Vücudun sıvı ihtiyacı dengelenmezse kalp yetersizliğinin tetiklenebileceği uyarısında bulunan Uçar, ”Vücudun sıcağa karşı aldığı en etkili yöntem terlemedir. Nemli deriden su buharlaşırken cilt de soğumaya başlar. Doğal olarak bu durumda sıvı ve elektrolit denilen tuz ve mineraller kaybedilir. Damarlarda dolaşan sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden olur. Bu durum, yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Bunu dengelemek üzere böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetersizliği bulgularının artmasına neden olabilir” dedi.

  ”HİPERTANSİYONU BULUNAN HASTALARIN SIVI ALMASI ÇOK ÖNEMLİ”

  Hipertansiyonu bulunan ve idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Uçar, ”Aksi takdirde ani tansiyon düşmeleri, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir. Sıcakta damar genişlemesi arttığından bazı grup tansiyon ilaçlarının bacakta ödem yapıcı etkisi artmaktadır. Böyle durumlarda tuz alımı biraz daha kısıtlanmalıdır. Hipertansiyon çoğunlukla herhangi bir şikâyete yol açmayan bir hastalık olduğundan çoğu hasta kan basıncındaki değişikliklerin farkına varamaz. Özellikle mevsim değişikliği dönemlerinde kan basıncındaki değişiklikleri daha yakından izlemekte yarar vardır. Bu nedenle, yüksek tansiyonu bulunan hastalar yaz aylarında herhangi bir sorun yaşamamak için doktorlarına danışmalıdır. Böylelikle bu hastaların ilaç kullanımları eğer hekimleri tarafından gerekli görülürse yaz dönemi için yeniden düzenlenebilir.”

  YAZIN KALP KRİZİNE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

  Prof. Dr. Hakan Uçar yazın kalp krizi riskini azaltacak önlemleri şu şekilde sıraladı: ”Yaz aylarında mümkün olduğunca serin ve gölgelik yerlerde bulunmaya çalışın. Açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysileri tercih edin. Öğlen güneşinde veya güneşin dik olduğu vakitlerde dışarı çıkmayın. Ağır, yağlı yemeklerden uzak durun, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin bir tarzda beslenmeye çalışın. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, açık havada güneş altında kesinlikle alkol içmeyin. Yaz aylarında günlük sıvı ihtiyacı artar bu nedenle yazın günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterin. Şalgam, meyan kökü suyu, soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olun. Bunların kontrolsüz tüketilmeleri tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da tetiklenmesine yol açabilir. Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün.”

  ”Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor”

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ