19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Uzman isim uyardı: KKKA’da ölüm oranı Covid-19’dan fazla

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, ölüm oranı Covid-19’dan daha yüksek olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının aşı çalışmalarının koronavirüs nedeni ile ikinci planda kaldığını söyledi.

  SCÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, geçtiğimiz yıllarda mayıs ayında ortaya çıkan kene vakalarının son yıllarda ise nisan ayında görülmeye başladığını kaydetti ve aşı çalışmalarındaki son durum hakkında da bilgiler verdi.

  MAYIS AYI SONUNDA GÖRÜLÜRKEN İKİ YILDIR NİSAN AYINDA GÖRÜLÜYOR

  Prof. Dr. Çetin, KKKA hastalığının ilk olarak 1940’ta ve Kırım ve Kongo’da tespit edildiğini Türkiye’ye ise 2002 yılında Tokat’ta bir sağlık çalışanının yaşamını yitirmesiyle girdiğini aktardı. KKKA’nın şu anda özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzey kısımlarında ve Doğu Karadeniz Bölgesi güneyi, daha çok görüldüğünü kaydeden Çetin, “Bizim endişemiz Batı Karadeniz’in özellikle güney kısımları ve Marmara Bölgesinin güney kesimlerinde görülmeye başlaması ve kene popülasyonunun artışta olduğu görüyoruz.

  Buna karşı tedbirlerin artırılmasını arzu ediyoruz. Bu sene de daha erken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını görmekteyiz. Normal de bizler mayıs ayı sonlarına doğru görmekteyken iki yıldır nisan ayı ortalarından itibaren vaka görmeye başladık. Şu ana kadar Sivas bölgemizde 50 civarında hastamız oldu. Ne yazık ki 3 hastamızı bu hastalık yüzünden kaybettik” ifadelerini kullandı.

  Uzman isim uyardı: KKKA'da ölüm oranı Covid-19'dan fazla
  Uzman isim uyardı: KKKA’da ölüm oranı Covid-19’dan fazla

  ‘ÖLÜM ORANI COVID-19’DAN FAZLA’

  KKKA’daki vaka ile ölüm oranının koronavirüsten daha fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çetin, normalde bu hastalığın Covid-19’a oranla 3-4 kat daha öldürücü seyrettiğine dikkat çekti. “Yüzde 7 ile 10 arasında bir öldürücülük oranı var.” Diyen Prof. Dr. Çetin, “Bunun için de çok daha dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle arazide çok sayıda kenenin olduğu ve kene popülasyonunda ciddi bir artış olduğunu biliyoruz. Dikkatli olmakta yarar var. Sivas’ta hayvanlar için mart ve nisan aylarında ilaç dağıtıldı. Keneler, insan yerleşim yerlerine yayılım hayvanları ile daha fazla gelmekte. Bunlarla mücadele konusunda çalışmalar mevcut. Tarımla uğraşan vatandaşların kenenin üzerine yapışmamasına çok dikkat etmesi lazım.

  Geçen yıl özellikle Covid-19’a yoğunlaşılması nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile mücadelede zaman zaman aksaklıklar oldu. Fakat bu yıl önlemlerin çok daha önceden alındığını görüyoruz. Tabi ki arazide var olan kene popülasyonunun yüksek oranlarda olmasının önüne geçilmesi zaman alacak ve uzun soluklu bir mücadele gerekiyor. Hayvanlara dağıtılan ilaçların olumlu etkisi olacağını düşünüyorum” dedi.

  Uzman isim uyardı: KKKA'da ölüm oranı Covid-19'dan fazla
  Uzman isim uyardı: KKKA’da ölüm oranı Covid-19’dan fazla

  ‘COVID-19 NEDENİYLE KKKA AŞISI İKİNCİ PLANDA KALDI’

  Aşı çalışmaları hakkında da bilgi aktaran Prof. Dr. Çetin, “Bu sene mart ve nisan aylarında hayvanlara karşı olan mücadele ile ilgili ilaç dağıtımı gerçekleştirildi. Bunun olumlu etkilerinin olacağını düşünüyoruz. KKKA alanında bir kaç aşı çalışması var. Erciyes Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma vardı. Şu anda Faz 3 çalışmasına geçilen grup tarafından yapılıyordu. Tabi ki gündem Covid-19’a kaydığı için KKKA aşısı 2. plana atıldı.

  Bizim üniversitemiz tarafından da bir çalışma var. O çalışma da Faz 2 aşamasındaydı. Fakat KKKA aşı çalışmaları hem Türkiye’de hem de Avrupa’da 2. planda kaldı. Devam ediyor çalışmalar ama istediğimiz hızda değil” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ