16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!

  Uykuda ağızdan salya akmasının nedenleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Uzmanlar, genellikle üzerinde çok fazla durulmayan uykuda ağızdan salya akmasının üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekiyor ve ciddi hastalıkların belirtisi olacağı konusunda uyarıyor.

  Uykuda ağızdan salya akmasının nedenleri arasında yanlış uyku pozisyonundan yemek borusu kanserlerine kadar farklı etkenler bulunuyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, uykuda ağızdan salya akması nedenleri hakkında önemli bilgiler verdi…

  UYKUDA AĞIZDAN SALYA AKMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

  Prof. Dr. Vedat Göral, özellikle gece uyurken ağızdan salya akmasının birçok hastalığın habercisi olabileceğine dikkat çekti. Göral, “Bazı kişilerde gece uykusunda ağızdan su gelmesi kişinin yanlış reflü hastalığı, uyku pozisyonu, bazı diş problemleri, diş çıkarma dönemi, kafa travmaları sonrası, sinir sistemi bozuklukları, bazı ilaçlara ait yan etkiler, bağırsak parazitleri ve ağız anatomisinde problem gibi etkilerden dolayı meydana gelebilir.

  Uyku pozisyonu da genellikle ağız içinde salyanın birikmesine yol açar. Yüzüstü veya yan uyuyan insanlarda uyurken salya akması daha olasıdır. Özellikle ağzınızdan nefes alma eğilimindeyseniz ya da sinüs yollarınızda tıkanıklık varsa biriken salya nefes almak için ağız açıldığında dışarı çıkmaya başlayabilir” ifadelerini kullandı.

  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!
  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!

  PARKİNSON HASTALIĞI NEDEN OLABİLİR

  Parkinson hastalığı, alerji ve yemek borusu kanserinin de salya akmasına neden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Göral, “Parkinson hastalığı, Multipl skleroz (MS), yemek borusu kanserleri ve Müsküler distrofi gibi nörolojik hastalıklar ağızdan salya akmasına yol açabilir.  Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar ve Antipskotik ilaçlar da salya akmasına neden olabilir. Alerjik durumlarda da, uyku apnesinde de ağızdan salya akması gelişebilir.” dedi.

  TÜKÜRÜK BEZİNE BOTOKS UYGULANABİLİR

  Prof. Dr. GöraL, uykuda ağızdan salya akmasında tedavi için yapılabilecekleri de anlattı.

  “Öncelikle uyku pozisyonu değiştirilmelidir.” diyen Göral, “Sırtüstü pozisyon tercih edilirse böylece tükürük ağıza ve yastığa akmaz. Ağzınızda sağlıklı bir tükürük dengesi sağlamak önemlidir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne göre tükürük vücudumuzu enfeksiyondan korumada hayati bir rol oynar. Aşırı tükürük salgısı olan vakalarda, tükürük bezlerine botoks uygulaması da yapılabilir. Ağıza konan bazı cihazlar gece daha rahat uyumamızı sağlar, salya ve horlamaları azaltır.

  Uyku apnesi olanlar CPAP kullanmalıdır. Parazit saptanırsa, parazit ilaçları kullanılabilir. Ağızdan tükürük akmasının nedenlerinden biri kişinin ağzından nefes almasına ve dolayısıyla tükürük akmasına sebep olan tıkanık burundur. Burun ve sinüs kanallarının Kulak Burun Boğaz bölümünde temizlenmesiyle kişi daha rahat nefes alır, gece uykusunda ağzını açmayacağı için yastığını ıslatmaz. Stres ve sıkıntı varsa, psikolojik destek alınmalıdır. Ağızdan salya akması ilaçların yan etkisine bağlı ise o ilaçlar değiştirilmelidir.” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ