16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Türkiye’de her gün 87 kişi diyabetten ölüyor! %55’i kadın!

  Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik, diyabet vakalarındaki artışa dikkat çekti ve Türkiye'de her gün 87 kişinin diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

  Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle evlerde geçirilen sürenin artması beraberinde hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme rutinini doğurdu. Evde canı sıkılan pek çok kişi de kendini yemeğe verdi. Bu yüzden uzmanlar, Covid-19 etkisiyle diyabetin daha da artacağına dikkat çekiyor. Türkiye’de her gün 87 kişi diyabetten hayatını kaybederken 10 yıl içinde diyabetten hayatını kaybedenlerin sayısının %50 artması bekleniyor. Hamur ve et ağırlıklı beslenme alışkanlıkları sebebiyle Güneydoğu ise en riskli bölge.

  Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik
  Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik

  EVDE CANI SIKILAN KENDİNİ YEMEĞE VERDİ

  Covid-19 yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında değişime yol açtığını kaydeden Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik, evde geçirilen süreler arttığına dikkat çekti. “Daha öncesinde en kötü ihtimalle iş için dışarı çıkan, yürüyüş yapan insanlar bile gün içinde 100-200 adım atıyor sadece.” Diyen Çelik, “Ayrıca evde canı sıkılan insanlar kendini yemeğe verdi. Gün boyu tatlılar ve hamur işleri tüketiliyor. Bunlar da diyabetin en büyük sebepleri. Pandemi süresince tüketilen sağlıksız içecekler ve yiyecekler ilerleyen dönemlerde diyabet olarak geri dönecek” ifadelerini kullandı.

  DÜZENLİ OLARAK KAN ŞEKERİ ÖLÇÜMÜ YAPILMALI

  Sağlıksız beslenmeye, iş yaşamında stresin artmasına ve hareketsiz bir yaşam sebebiyle diyabetin yaygınlaştığına dikkat çeken Çelik “Ülkemizde düzenli spor yapma kültürü fazla gelişmemiştir. Bu da hareketsiz bir yaşamı beraberinde getirir ve diyabet riskini artırır. Aynı zamanda kötü ve yetersiz beslenme alışkanlığı da diyabete davetiye çıkaran bir başka faktör. Hazır yemek ve fast food kültürünün artmasıyla beraber diyabet oranlarında da artış yaşandı. Diyabete zemin hazırlayan yağlı, hamurlu veya şekerli yiyeceklerden uzak durmak ve düzenli olarak kan şekeri ölçümü yaparak diyabeti kontrol altında tutmak alınabilecek en önemli tedbirlerdir” dedi.

  TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

  Avrupa genelindeki diyabet hastalarının sayısına bakıldığında, Türkiye’nin Rusya ve Almanya’nın hemen ardından üçüncü sırada geldiğini vurgulayan Çelik, “Bu Türkiye’deki yetişkin nüfusun %15’inin şeker hastası olduğunu gösteriyor. Ülkemizde diyabet hastalığı ile ilgili farkındalığı olan kişi sayısı da oldukça düşük. Diyabet hastası olanların üçte biri kendisinde bu hastalığın olduğundan haberdar değil. Türkiye’de her 5 kişiden sadece 1’i diyabet hakkında bilgi sahibi” şeklinde konuştu.

  Türkiye de her gün 87 kişi diyabetten ölüyor! %55'i kadın !
  Türkiye de her gün 87 kişi diyabetten ölüyor! %55’i kadın !

  EN ÇOK DİYABET HASTASI GÜNEYDOĞU’DA

  Türkiye’de 8 milyonun üstünde diyabet hastası olduğunu kaydeden Çelik, “Güneydoğu yeme alışkanlıkları sebebiyle diyabetli sayısında %17 ile ilk sırada. Onu %11 ile Akdeniz, %10 ile Karadeniz izliyor. İç Anadolu’da %8.1’ken, Ege’de %7.9, Marmara’da ise %6.6 oranında dağılım var. Dünyada her yıl 4 milyon kişi diyabetten ölürken çok daha kötüsü 10 yıl içinde diyabetten ölenlerin sayısı %50 daha artacak. Türkiye’de de her gün 87 diyabet hastası hayatını kaybediyor. Diyabetten ölenlerin %55’i ise kadın.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ