17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Tuba Ünsal geçirgen bağırsak sendromu hastalığını anlattı

  Geçirgen bağırsak sendromu, oyuncu Tuba Ünsal’ın yakalandığı hastalık olarak biliniyor ve sık sık onunla gündeme geliyor. Geçirgen bağırsak sendromunun belirtilerini anlatan Ünsal, sürekli şişkinlik, uykusuzluk ve mutsuzluk yaşadığını söyledi.

  Sosyal medya hesabı üzerinden soru cevap yapan Tuba Ünsal, Geçirgen bağırsak sendromu hastalığı hakkında da konuştu ve belirtilerini anlattı. Diğer yandan halk arasında çok fazla adı bilinmeyen geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve nedenleri de merak edilmeye başlandı.

  39 yaşındaki Ünsal, “Sürekli şişkinlik, uykusuzluk ve mutsuzluk. Aslında yıllarca farkına varamayabiliyorsunuz. Sonra bağırsak diyetiyle toparlanıyor” ifadelerini kullandı.

  Hastalığı nedeniyle Bodrum’da sağlıklı beslenme kampında olan Ünsal, “Çocuklarınız nerede?” sorusu üzerine, “Artık babalarında daha uzun kalabiliyorlar. Benim de yalnız zaman geçirmeye ihtiyacım var. Beş günlük ayrılık herkese iyi geldi” ifadelerini kullandı.

  Tuba Ünsal geçirgen bağırsak sendromu hastalığını anlattı
  Tuba Ünsal geçirgen bağırsak sendromu hastalığını anlattı

  GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

  Geçirgen bağırsak sendromu, kısaca istenmeyen maddelerin bağırsaktan geçerek kana ve vücuda karışması olarak tarif edilebilir. Ancak durum aslında bu kadar basit değildir…

  Bağırsakların astarı, normalde yalnızca uygun şekilde sindirilmiş yağların, proteinlerin ve nişastaların kan dolaşımına geçmesine ve girmesine izin veren bir engeldir. Maddelerin çeşitli şekillerde geçmesine izin verir.

  Klorür, potasyum, magnezyum, sodyum ve serbest yağ asitleri bağırsak hücrelerinden geçer. Amino asitler, yağ asitleri, glikoz, mineraller ve vitaminler de hücrelerden geçer, ancak bunu aktif taşıma adı verilen başka bir mekanizma ile yaparlar.

  Maddelerin geçmesinin üçüncü bir yolu var. Bağırsakları çevreleyen hücreler arasındaki boşluklar normalde sızdırmazdır. Bu sıkı bağlantılara desmozom denir. Bağırsak astarı tahriş olduğunda, bağlantılar gevşer ve bağırsaklardaki istenmeyen daha büyük moleküllerin kana geçmesine izin verir. Bu duruma ise Geçirgen bağırsak sendromu adı verilir. Bu istenmeyen maddeler bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak görülür (çünkü normalde kanda bulunmazlar). Bu, bir antikor reaksiyonunu tetikler.

  Bağırsak astarı daha da hasar gördüğünde, hastalığa neden olan bakteriler, sindirilmemiş gıda parçacıkları ve toksinler gibi daha büyük maddeler doğrudan hasarlı hücrelerin içinden geçer. Yine bağışıklık sistemi uyarılır ve sitokin adı verilen antikorlar ve maddeler salınır. Sitokinler, beyaz kan hücrelerini parçacıklarla savaşmaları için uyarır. Bu kavga, vücutta tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan oksidanlar üretir.

  Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

  GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMUNU BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Geçirgen bağırsak sendromunun semptomları şunları içerir;

  Karın ağrısı,

  Astım,

  Kronik eklem ağrısı,

  Kronik kas ağrısı,

  Gaz,

  Hazımsızlık,

  Duygu durum dalgalanmaları,

  Sinirlilik,

  Sık soğuk algınlığı,

  Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,

  Deri döküntüleri,

  İshal,

  Tekrarlayan mesane enfeksiyonları,

  Zayıf hafıza,

  Nefes darlığı,

  Kabızlık,

  Şişkinlik,

  Anksiyete,

  Sinirlilik

  Yorgunluk.

  GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMUNUN NEDENLERİ

  Alternatif tıpta sızdıran bağırsak sendromuna atfedilen nedenler şunlardır:

  Kronik stres

  Bağırsak enfeksiyonları

  İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi

  Çevresel kirleticiler

  Fazla alkol

  Kötü beslenme

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ