21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültülü noktaları

  DSÖ'nün yeni raporunda trafik gürültüsü ile kalp krizi arasındaki bağlantının ortaya konduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, uyarılarda bulunarak yapılması gerekenleri anlattı.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan trafik gürültüsü ve kalp sağlığı hakkındaki yeni bir rapor, trafik gürültünün kalp sağlığı üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor. Uzmanlar ise gürültülü yerlerde yaşayanları uyarıyor…

  Şişli, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa… İstanbul’da trafiğin en gürültülü olduğu yerler. Peki kalp sağlığı ile gürültü arasında nasıl bir bağlantı var? Karayolu, demiryolu ya da havalimanı yakınında oturmak kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor? Kalbinizin ne kadar sağlıklı olduğunu nasıl anlarsınız? Çalışma saatlerinin kalp sağlığı üzerinde ne gibi etkileri var? Öfkelendiğinizde kalbinizi ne kadar zorluyorsunuz?

  Medical Park Göztepe Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen
  Medical Park Göztepe Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen

  10 desibelde bir kalp krizi riski yüzde 8 ile 10 artıyor

  Dünya Sağlık Örgütü’nün epidemiyolojik çalışma sonuçlarını değerlendirdiği komisyon raporunun, her türlü trafik gürültüsünün kalp hastalığı riski ile güçlü bir ilişkisi olduğunu ortaya koyduğunu belirten, Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Trafikte meydana gelen tüm gürültü kaynakları 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir kalp damar hastalığı riskini yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor” diye konuştu.

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul'un en gürültünü noktaları
  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültünü noktaları

  Karayolu, havalimanı ve demiryolu yakınında oturanlarda risk daha yüksek

  Prof. Dr. Ali Metin Esen, araç trafiği başta olmak üzere demir ve hava yollarından kaynaklanan gürültünün sağlık açısından risk oluşturduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Trafikte meydana gelen tüm gürültü kaynakları 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir kalp damar hastalığı riskini yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor. Bu gürültünün, özellikle kan basıncını yükselterek, ritim bozukluklarına sebep olarak, gece uyku düzenini bozarak, anksiyete ve kaygıyı artırarak bu sonuçlara neden oluyor. Örneğin bir havalimanı, demiryolu, karayolu yakınında oturan ve yoğun gürültüye maruz kalan kişilerde kalp damar hastalığı riski sonraki yıllarda yükselebilir.”

  El sıkma gücünüz kalbinizin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporda kalp sağlığı verisi olarak dikkat çeken faktörlerden biri de  kişilerin el sıkma özelliğiyle ilgili. Araştırma da kişilerin el sıkma özelliklerine de bakıldığını belirten Prof. Dr. Metin Esen şöyle konuştu: “Kişilerin el sıkma özellikleri de incelenmiş. Bir güç bilimi ile seviyeleri belirlenmiş. Seviyenin belli bir derecenin altında olmasının gelecekteki kalp damar hastalıklarıyla güçlü bir şekilde ilişkisi olduğu kalp krizi ve felç riskinin arttığı gösterilmiş. Yani bir insan orta yaş sonrası elini ne kadar güçlü sıkabiliyorsa kalp sağlığı açısından o kadar iyi durumda demek. Kişi el sıkarken gücü azsa kalp sağlığını kontrol ettirmesi, muayene olması gerekiyor. Burada el sıkmayla  ‘Kardiyovasküler nedenlerden dolayı mı bir güç sorunu yaşanıyor’ sorusu akıllara geliyor.”

  Öfke anında kalp krizi riski 5 kat daha

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Esen, bu sonuçların yanı sıra öfkelenmenin önemli bir kalp krizi nedeni olduğuna dikkat çekti: “Öfkelendiğimizde ilk 2 saat içerisinde kalp krizi geçirme riskimiz 5 kat artıyor. Eğer bu çok sık oluyorsa kişi kendisini kontrol edemiyorsa öfke krizleri yaşıyorsa bu durumda mutlaka psikiyatrist ya da psikologa danışın. Öfkelendiğimizde çok stres hormonlarının kandaki seviyesi çok yoğun bir şekilde yükseliyor. En başta da adrenalin ve nöradrenalin stres hormonları artıyor. Bunlar kanda artınca kalp ritmimiz hızlanıyor. Tansiyonunuz bir anda yükseliyor ve kalp damarları içerisinde bulunan plaklar çatlıyor. Orada pıhtılaşma sorunu oluşuyor. Dolayısıyla, öfke patlamalarını kişi çok sık yaşıyorsa damarların sürekli etkilendiği, içerideki kan akışının yavaşladığı, kan basıncının çok yüksek düzeylere ulaştığı, kalp hızının artarak kalbin oksijen kullanma gereksiniminin arttığı bir ortam yaratıyoruz. Öte yandan da kan akışkanlığı azalıyor. Tansiyon ve nabız yükseliyor, kalbin oksijen gereksinimi artıyor. Bu atmosferde de kalp krizi meydana geliyor.”

  Günde 11 saat çalışmak kalp damar hastalığı riskini 3 kat artırıyor

  Araştırma sonuçlarına göre kalp sağlığı konusunda  işyerinde geçirilen sürenin de önemli olduğunu vurgulayan Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, bu sürenin haftada 55 saatin üzerinde olmasının, 35 ila 40 saat olmasına göre kalp krizi riskini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Esen sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada oturma süresinin uzun olması (günde 11 saati geçmesi) kalp damar hastalığı riskini 3 kat artırıyor. Ortalama yaşam süresini ise 3.5 yıl azaltıyor. Oturma ile sigara tüketiminin de söz konusu olması, özellikle evden çalışanlarda ciddi bir sorun olarak öne çıkıyor. Bunun yanında sürekli olarak enerji içeceklerinin tüketilmesi, oturma esnasında sürekli atıştırmalıkların tüketilmesi de kilo sorunu haline gelebiliyor.”

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Esen, kişilerin sessiz sedasız kalp krizi geçirebileceğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle ailesinde çok erken yaşta kalp krizi vakası olan kişilerin benzer yaşlarda mutlaka kalp kontrollerini yaptırması gerekiyor. Sigara, kolesterol, tansiyon, şeker, fazla kilo, hareketsizlik gibi hastalık yapıcı etkenlerle mutlaka savaşmalıyız.”

   

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul'un en gürültünü noktaları
  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültünü noktaları

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gürültü Haritasına göre İstanbul’un en gürültülü yerleri

  • Şişli Merkez Mahallesi Endüstri Meslek Lisesi’nin E-5 karayoluna bakan kısmı
  • Eyüpsultan, Güzeltepe Mahallesi TEM Otoyolu tarafı
  • TEM otoyolunun, Gaziosmanpaşa Karadeniz Mah. ve Sultangazi Cumhuriyet Mah. arasındaki alan
  • TEM otoyolunun, Esenler Kazım Karabekir Mah. ile Birlik Mah. arasında kalan kısmı
  • E-5 Karayolunun Bakırköy, Zuhuratbaba Mah. Sadi Konuk Devlet Hastanesi cephesi
  • Fatih, Yavuz Sultan Selim Mah., Cibali Mah. ve Zeyrek mahallelerinden geçen Karadeniz Caddesi
  • E-5 Karayolunun Beyoğlu, Halıcıoğlu Mah. ve Sütlüce Mah. arasında kalan Haliç Köprüsü çıkışı
  • TEM Otoyolunun Ümraniye, Elmalıkent Mah. Sadi Konuk Devlet Hastanesi bakan kısım
  • TEM Otoyolunun, Ümraniye, Armağanevler Mah. ve Site mahalleleri bağlantı yolu
  • E-5 Karayolunun Maltepe, Girne Mah. Nezahat Aslan Ekşi İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alan
  • Güngören Tozkoparan Mah. ve Zeytinburnu Maltepe Mah. arasındaki alan
  • Küçükçekmece Kartaltepe ve Tevfikbey Mahalleleri
  • Pendik Esenler Mah., Fevzi Çakmak Mah., Ramazanoğlu Mah. ve Kavakpınar Mah.

  Kolesterol nasıl düşürülür, ilaç kullanmak gerekli mi?

  Kalp krizi anında sakın öksürmeyin!

  “Covid-19’dan kaybedilen hastaların yüzde 52’sinde kalp yetmezliği gelişti”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ