28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı riski

  Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı yaşanabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlker Murat Arer, ses kısıklığının 9-12 ay içinde düzeldiğini söyledi.

  Hayatı olumsuz etkileyen tiroid hastalığının boyunda şişlik, ses kısıklığı, nefes almada güçlük, seste değişiklik ve yutma güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. İlker Murat Arer, nodüle bağlı veya tiroid bezinin hacminin artmasına bağlı gelişen tiroid bezinin büyümesinin guatr olduğunu söyledi. Arer ayrıca, guatrın toplumda sık rastlanan ve genellikle iyi huylu olup milimetrik boyutlarda, genelde ultrason ile saptanabilen tiroid bezi görüntülemeleri, tiroid kanseri, nodül şeklinde kendisini gösteren kanser tipi olabildiğini belirtti.

  Doç. Dr. İlker Murat Arer

  Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. İlker Murat Arer, ultrason bulgularına ve risk faktörlerine göre tiroid ince iğne aspirasyonu (biyopsi) yapılarak ve biyopsi sonucuna göre ameliyata karar verilmesi gerektiğini ifade etti. Tüm kanserler içerisinde en iyi seyirli tümörler olduğunun altını çizen Doç. Dr. Arer, en sık boyundaki lenf bezlerine yayılım yapabildiğini, bazı çeşitlerinin kan yoluyla vücuda yayılabildiğini, 10 yıllık sağ kalım oranlarının yüzde 95-98’lere ulaştığını belirtti.

  ”KALICI SES KISIKLIĞI GÖRÜLME İHTİMALİ YÜZDE 1’DEN AZ”

  Biyopsi ile birlikte kanser tanısı konmuş bir hastanın kesin tedavisinin cerrahi müdahale olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İlker Murat Arer, ”Tiroid bezinin tamamen (total tiroidektomi) alınması gerekmekte. Özellikle tiroid kanseri olanlarda ya da daha önce tiroid ameliyatı olan hastalarda ses kısıklığı yaşanabilir. 9-12 ay içinde ses kısıklığı tamamen düzelebilir. Kalıcı ses kısıklığının görülme ihtimali yüzde 1’den çok daha azdır. Ameliyat sırasında her iki tarafta yer alan ve ses tellerine giden sinir intraoperatif nöromonitörizayon (sinir cihazı) cihazı ile teyit edilebilir. Bu komplikasyonun yaşanmaması için ameliyatta tiroid bezinin yanındaki sinirin görülebilmesi ve tiroid bezinden de ayrılabilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

  ÖZEL BİR CİHAZ KULLANILIYOR

  Ameliyat sırasında ses tellerine giden siniri saptamayı sağlayan bir cihaz kullandıklarını söyleyen Doç. Dr. Arer, ”Sinir monitörizasyonu denilen özel bir aletle bu siniri bulup teyit etme şansı mevcut. Bu aletin özel bir tüpü var. Hasta ameliyatta onunla uyutuluyor. Ameliyatta tiroid bezini çıkarırken siniri bulup koruyarak ameliyat gerçekleştiriliyor. Özel Monitörü siniri teyit etme kolaylığı sağlıyor. Bu şekilde ses kısıklığı oranı yüzde 1’lerin altına düşürülebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ