27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Sigara mesane kanseri riskini üç kat artırıyor

  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman, hem erkek hem de kadınlarda mesane kanserine yakalananların neredeyse yüzde 50'sinin sigara içenler olduğunu ifade etti.

  Mesane kanserinin tipik belirtisinin idrarda kan, halsizlik, kilo kaybı ve kemiklerde hassasiyet olduğunu ifade eden Medicana Bahçelievler Hastanesinden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman diğer belirtileri ise sık idrara çıkma ve alt karın bölgesinde veya sırt bölgesinde ağrı oluşması olarak sıraladı.

  Sigara mesane kanseri riskini üç kat artırıyor

  ”TÜTÜN MESANE KANSERİ RİSKİNİ 3 KAT ARTIRIYOR”

  Sigaranın mesane kanserine yakalanma riskini 3 kat artırdığını ifade eden Prof. Dr. Tolga Akman, ”Mesane kanserinin oluşmasında tek bir mekanizmadan ziyade birçok farklı risk faktörünün bir araya gelmesi söz konusudur. Bazı çeşitli durumlarda bireylerin bu kanser türüne yakalanma ihtimalinde bir artış meydana gelir. Risk faktörleri olarak isimlendirilen bu durumların başında tütün kullanımı yer alır. Tütün kullanan bireylerde bu alışkanlığı olmayan kişilere göre mesane kanseri görülme riski yaklaşık olarak üç kat artar. Hem erkek hem de kadın bireylerden mesane kanserine yakalananlar incelendiğinde hastaların neredeyse yarısında görülen temel faktör tütün kullanımıdır. Sigara dumanında bulunan bazı zararlı kimyasallar kan dolaşımına geçerek mesanede idrar içerisinde birikebilir ve dolayısıyla kanser gelişimi tetiklenebilir. Tütün kullanımına ek olarak içme suyunda arsenik varlığı, iş ortamındaki zararlı kimyasallar, kullanılan çeşitli ilaçlar, susuzluk ve aile öyküsü gibi faktörler de mesane kanseri gelişiminde etkili olabilir.” diye konuştu.

  Sigara mesane kanseri riskini üç kat artırıyor

  MESANE KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Mesane kanseri tanı ve tedavisinin çeşitli yöntemler ile gerçekleştirilebileceğini vurgulayan Akman sözlerini şöyle sürdürdü: ”Görüntüleme yöntemi (sistoskopi) ile mesane içinin incelenmesi mesane kanserine tanısal yaklaşımın başında gelen yöntemdir. Bu işlem sırasında hastanın mesanesinden biyopsi ile çeşitli doku örnekleri alınarak hücrelerin laboratuvarda incelenmesi sağlanabilir. İdrar tetkiki ve diğer çeşitli radyolojik tetkikler mesane kanseri tanısında önemlidir. Hastada mesane kanseri tespit edilmesi ile hastalığın evresine göre çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Cerrahi tedavi, kemoterapi, biyolojik tedavi yaklaşımları ve ışın tedavisi, mesane kanseri tedavisi için kullanılan temel yöntemlerdir”

  Tedavi yöntemlerine dair ayrıntılı bilgi veren Akman ayrıca ”TUR (Transüretral Rezeksiyon) adı verilen cerrahi prosedürde sistoskopi ile yapılan incelemeler sırasında sadece mesanenin iç kısmında kanser görülen olguların tedavisi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında sistoskop içerisinde bir elektrikli tel vasıtası ile mesane içine ulaşılır ve ardından iç tabaka hücreleri yüksek enerjili elektrik akımı veya lazer ışınları vasıtası ile temizlenir. Bu işlemin üretradan girilerek yapılıyor olması nedeniyle operasyon sonrası vücudun herhangi bir bölgesinde ameliyat izi meydana gelmez. İleri evre mesane kanserinin cerrahi tedavi yöntemi olan radikal sistektomide ise alt karın bölgesine bir kesi yapılarak organın çıkarılması gerçekleştirilir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Prof. Dr. Cengiz, rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ve aşıları anlattı

  Prostat kanserine akıllı tanı çözümü

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ