27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat!

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen kalp sağlığımız için önemli değerlendirmelerde bulundu.

  ”10.00-16.00 ARASI SOKAĞA ÇIKMAYIN”

  Kalp sağlığı için 10.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Dağdelen, Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, serin ortamlarda bulunmaya çalışın” uyarısında bulunan Prof. Dr. Sinan Dağdelen, “Ortamdaki ısının 24-25 derecede arasında olması en ideal ısı seviyesidir” dedi.

  Pandemi sürecinde bağışıklığınızı düşürmeden oruç tutun
  Pandemi sürecinde bağışıklığınızı düşürmeden oruç tutun

  ”SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN”

  Günde kilo başına 30 ml su içilmesi gerektiğini belirten Dağdelen, ”Ancak dikkat! Böbrek yetersizliği veya kalp hastalığınız varsa, sıvı kısıtlaması gerektiği için tüketmeniz gereken su miktarını mutlaka hekiminize danışın.” ifadelerini kullandı.

  ”YÜRYÜŞ YAPARKEN VÜCUDU AŞIRI YORMAYIN”

  Kalp ile damar sağlığımız için düzenli ve tempolu yürüyüş yapmamızın önemli olduğun dikkat çeken Prof. Dağdelen ”Ancak vücudumuzu aşırı yormamak kaydıyla! Çünkü yaz aylarında, özellikle açık havada yapılan uzun süreli ve tempolu yürüyüş ile egzersizler sıvı kaybını artırarak tansiyonun düşmesine, bunun sonucunda da bayılmalara yol açabiliyor. Bunun yanı sıra kalp ve böbrek hastalarında organ hasarını da artırabiliyor. Sağlığınız için yaz mevsiminde kısa molalar vererek yürümeniz gerekiyor. Kalp damar hastaları için en sağlıklı yürüyüş, düz zeminde, kalp fonksiyonlarının durumuna ve hastanın yaşına göre 3-5 km/saat hızında yapılan yürüyüşlerdir. Kalp hastalığı olmayan kişiler ise > 5 km/saat hızında yürüyebilir veya koşabilirler.” diye konuştu.

  Prof. Dr. Sinan Dağdelen sıcak ortamdan aşırı soğuk klimalı ortamlara girmemeniz gerektiğini belirterek şunları söyledi: ”Çünkü damarlarda ani kasılma ve vücuttaki sıvı dengesinin yer değiştirmesi tansiyonda oynamaya neden olabiliyor ve kalp ritmini bozabiliyor. Ayrıca klimaya doğrudan maruz kalmayın ve klimalarınızın filtrelerini yenilemeyi ihmal etmeyin. Aksi halde gelişebilecek olan enfeksiyon ritim bozukluğu veya kalp yetmezliği sorununu daha da şiddetlendirebiliyor”

  Kalp rahatsızlığı

  ”İLAÇLAR DÜZENLİ KULLANILMALI”

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen kalp ve tansiyon ilaçlarınızı mutlaka hekiminizin önerdiği şekilde düzenli olarak almanız ve ihmal etmemeniz gerektiğini belirterek, ”Tansiyon veya nabızda düşme ve yükselme gibi anormallikler olursa hekiminizle mutlaka görüşmeli ve ilaçların doz ayarlamalarını birlikte yapmalısınız. Özellikle tansiyon ilacı veya idrar söktürücü ya da kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız hekiminizin belirttiği miktarda sıvıyı her gün mutlaka almalı ve doktorunuzun belli aralıklarla önerdiği tahlilleri de mutlaka yaptırmalısınız” değerlendirmesinde bulundu.

  Prof. Dr. Sinan Dağdelen ayrıca, sık ve aralıklı yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerektiğini hatırlatarak, ”Aksi halde kan akımı mide ve bağırsaklara yönelmek zorunda kalıyor. Kalbe giden kan miktarının azalması sonucunda da kalp damar hastalığı gelişebiliyor. Bol sıvı gıdalar, taze meyve, salata, çorba, komposto veya yoğurt tüketmeniz de vücudunuzdaki sıvı kaybını önlemeniz için önemli” dedi.

  Dağdelen aşırı terlemeyi önlemek için hafif, açık renkli, ter emici ve sentetik olmayan kumaşları tercih edilmesi gerektiğini belirtirken, ”Ayakkabılarınızın hava alan, nemden koruyan, hafif ve rahat tabanlı olmasına dikkat edin. Ayrıca şapka ve gözlük takmayı da ihmal etmeyin.” açıklamassında bulundu

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor
  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

  ”KAFEİNLİ İÇECEKLER SIVI YERİNE GEÇMİYOR”

  Kafeinli içecekelerin sıvı yerine geçmedğini hatırlatan Prof. Dağdelen sözlerini şu şekilde noktaladı: ”Aşırı alkol vücuttan sıvı kaybını artırarak dehidratasyonu hızlandırabiliyor. Sodanın içinde bulunan sodyum (tuz) da vücutta daha fazla sıvı tutulmasına neden olarak kan basıncını yükseltebiliyor.”

  ”Kalp ve kolestrol hastaları sakatat tüketmemeli”

  ”Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ