27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Ses kısıklığı deyip geçmeyin! Birçok hastalığın habercisi olabilir!

  Prof. Dr. Tolga Kandoğan, ses kısıklığının uzun süre devam etmesi durumunda gırtlak, yutak, yemek borusu kanseri gibi problemlerin habercisi olabileceğini vurguladı.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, hemen herkesin yaşadığı ancak pek önemsemediği ses kısıklığının ciddi sağlık sorunlarının işareti olabileceğini belirtti. Kandoğan,“Ses kısıklığı eğer 2 ila 3 hafta gibi bir süredir devam ediyorsa, geçmiyorsa bir takım ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. En sık görülen haliyle ses kısıklığı sıklıkla geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularına eşlik eder. Kişi boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi yakınmalarına ek olarak ses kısıklığı da yaşayabilir ve bu yakınması diğer bulgularla beraber kısa sürede geçer. Ancak hastada ses kısıklığı yakınması uzun sürüyor ise bu durumda hastanın gırtlağının mutlaka bir KBB hekimi tarafından endoskop ile görüntülenmesi, değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bu uzamış ses kısıklığının altında yatan ciddi bir takım sağlık sorunları olabilir ve bu sorunun erken zaman da yakalanması, uygun tedaviye başlanması hastanın tedavi şansını ciddi manada arttırır” diye konuştu.

  ”BAZI HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR”

  Uzun süreli ses kısıklıklarının birçok hastalığın habercisi olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tolga Kandoğan, ”Ses kısıklıkları basit solunum yolu enfeksiyonlarına, reflüye, sesin kötü kullanılmasına bağlı olarak ses tellerinin üzerinde gelişen nodül, polip gibi sebeplere bağlı olabileceği gibi ses tellerinin düzgün çalışmasını engelleyen, ses tellerinde felç gelişmesine yol açan gırtlak, yutak, yemek borusu kanseri gibi hızla tedaviye başlanması gereken bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Bilinmelidir ki bu bölgenin kanserleri yani genel anlamda baş boyun kanserleri olarak adlandırdığımız gruptaki kanserler erken dönemde yakalandıkları zaman tedavi şansı oldukça yüksek olan kanserlerdir ve bu yüzden 2 haftadan uzun süren ses kısıklıklarında hastalar mutlaka bir KBB uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

  Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı riski

  Uzmanlar uyarıyor: Yüksek sesle müzik dinlemeyin!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ