28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor

  Çene kemiği içerisinde bulunan dişler, etrafında bulunan lifler ile yerine bağlanır. Şeker hastalığı ise, diş eti hastalıklarına ve çekilmelerine neden olabilir.

  Dişleri çene kemiğine bağlayan lifler aynı zamanda bir amortisör görevi yaparak dişlerin çiğneme hareketleri sırasında ufak hareketlerine izin verir.

  Öğünler sonrası dişler üzerinde kalan besin artıkları doğru temizlenmediği takdirde vücut içerisinde bu plaklara karşı reaksiyon başlar. Ağız içerisinde bulunan bakteriler dişler üzerinde bulunan plaklardan beslenir. Bakterilerin bu plaklar içindeki glikozu kullanmasıyla asit açığa çıkar ve bu asit nedeniyle dişler etrafındaki kemik erimeye başlar.

  Diş etleri ve dişler, çene kemiğinden kaynak alan kılcal damarlar vasıtasıyla beslenirler. Kemik erimesi nedeniyle beslenemeyen diş etleri diş etrafından çekilmeye başlar. Diş eti çekilmesinin ana sebeplerinden biri dişi saran çene kemiğinin bakteriler kaynaklı erimesi iken, şeker hastalığı da diş eti hastalıklarına neden olmaktadır.

  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor
  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor

  Şeker Hastalığı Diş Eti Hastalıklarını Tetikliyor

  Kontrol atında tutulmayan şeker hastalığı (diyabet) vücudun savunma sistemini ve kanlanmasını bozduğu için diş eti çekilmelerine ve diş eti iltihaplarına sebep olabilir. Böyle bir durumda hastanın şeker hastalığı kontrol altına alınarak dental tedavileri tamamlanmalıdır.

  Sadece Diş Taşı Temizliği Yeterli Değil

  Diş Taşı Temizliği (Detertraj işlemi) dişin sadece yüzeysel bölgesinin temizlenmesidir. Diş eti çekilmesi yaşandığında bakteriler diş etrafında bir cep meydana getirir. Bu cebin içinde bulunan oluşumlar detaylı temizlenmediği müddetçe diş eti çekilmesi ve kemik erimesi durmayacaktır. Böyle bir durumda diş eti cebi kürete edilerek temizlik sağlanır. Küretaj işleminden sonra hasta altı ayda bir kontrole çağırılarak iyileşme takibi yapılır. Gerektiği durumlarda idame tedavi uygulanmalıdır.

  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor
  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor

  Düzenli Hekim Kontrolü Çok Önemli

  Oluşabilecek sorunların erken teşhisi dişlerin ağızda kalım sürelerini çok ciddi ölçüde etkiler. Hastalar genelde problemlerinin farkına varmamlarından dolayı altı ayda bir hekimlerini ziyaret ederek vahim tabloları önleyebilirler. Diş çürüklerinin başlangıç seviyesi genelde ağrısız ilerleyeceğinden erken teşhis durumundan dişlerin kanal tedavisi ihtiyacını ortadan kalkacaktır. Ağızda bulunan yüzeysel plakların düzenli temizlenmesi diş eti problemlerinin oluşmasını önleyecektir. Kısacası erken yaş diş kayıplarının önüne geçmek için diş hekimleri sıklıkla ziyaret edilmelidir.

  Şeker hastalığı diş eti hastalıklarını tetikliyor

  Doğru Fırçalama Diş Eti Problemlerini Önler

  Diş fırçalama işlemi sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan evvel yapılmalıdır. Diş ipi her gün mutlaka kullanılmalıdır. Ağız çalkalama suları ise gün aşırı kullanılmalıdır.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ