11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  ”Şeker hastalarının yüzde 50’sinde göz içi kanama görülüyor”

  Op. Dr. Şükran Evren Kaplan, şeker hastalarının yaklaşık yüzde 50'sinde göz içi kanama görülebildiğini söyledi.

  Göz içi kanmalarının her hastalıkta meydana gelebilecek bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Kaplan, “Görülme durumu şeker hastası olan kişilerde yüzde 50 daha fazla o nedenle bu kişiler göz kontrollerini aksatmaması gerekiyor” diye konuştu.

  Kanamanın aynı zamanda farklı nedenlerle de olabileceğinin altını cizen Emsey Hospital’dan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şükran Evren Kaplan, retina yırtılması ve dekolman, tüm göz içi kanmalarının yaklaşık yüzde 20’si bu sebeple olabildiğini belirterek diğer nedenleri hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Kaplan, “Şeker hastalarının yaklaşık yüzde 50’sinde görülen diyabetik retinopati denilen ve şeker hastalığı nedeniyle göz arkasındaki damarlarda hasar oluşması sonucu göz içi kanamalarına sebep olabilir. Retinada bulunan toplar damarların tıkanması sonrası meydana gelen yeni damar oluşumları yırtılıp göz içi kanamalarına sebep olabilir. Kafa ve göz travmaları, normal retina damarlarında yırtılma yapıp göz içi kanamalarına neden olabilir. Beyin kanamaları bazen göz damarlarında yırtılma yaparak göz içi kanamalarına sebep olabilmektedir. Sarı nokta hastalığı olan kişilerde anormal damar oluşumları yırtılıp göz içi kanamalarına sebep olabilir’’ dedi.

  Op. Dr. Kaplan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, yüksek tansiyonu olan, göz için iltihabi hastalıkları olan ve göz tümörü olan kişilerin göz için kanamaları yaşayabileceğine dikkat çekerek, doktor kontrollerini aksatmamaları gerektiğine vurgu yaptı.

  ”GÖZ İÇİ KANAMALAR AĞRI HİSSETTİRMİYOR”

  Göz içi kanamalarının kişide ağrı hissettirmediğini söyleyen Op. Dr. Kaplan, son olarka şunları söyledi: “Tedavinin, kanamanın sebebine, şiddetine ve hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerekir. Hastada çok şiddetli kanama yoksa, günlük yaşantısını engelleyecek görme kaybı yaşamıyorsa kanamanın kendi kendine açılması beklenebilir ama tam tersi bir durumda erken dönemde ameliyat düşünülmektedir. Gözde müdahale gerektiren başka bir durum yoksa, kanamanın nedenini belirleyerek, altta yatan hastalık düzletilerek cerrahi planlamanın yapılması lazım”

  Göz muyanesi diyabetten tümöre pek çok hastalığın habercisi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ