19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Murat Sertan Şahin, Ramazan ayında kulak burun boğaz hastalıklarının göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

  Ramazan ayı içinde değişen beslenme ve uyku düzeniyle birlikte uzun süre aç ve susuz kalmak kronik hastalığı olanlarda bazı sorunlara yol açabiliyor. Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, mide ve bağırsak problemleri gibi hastalığı bulunan ile düzenli ilaç kullanmak zorunda olanların sorun yaşamamak adına her zamankinden daha dikkatli davranması gerekiyor.

  Medicana Kadıköy Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Murat Sertan Şahin, bugünlerde kulak burun boğaz kliniği olarak en fazla gördükleri hastalık gruplarının başında, tekrarlayan boğazda yanmayla kendini gösteren kronik farenjit ve boğaz ağrısı ile boğazda takılma, gıcıklanma hissi ve ses değişiklikleriyle karakterize olan boğaz reflüsünün geldiğini belirtti.

  Şahin, gerek boğaz reflüsünde gerekse kronik farenjitte sıklıkla altta yatan sebeplerin beslenme alışkanlığındaki bozukluklar ve mide problemleri olduğunu ifade etti.

  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!
  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!

  Sahurdan sonra hemen uyumayın

  Şahin, “Oruç sebebiyle uzun süreli aç kalmak, iftarda hızlı bir şekilde fazla miktarda besin tüketmek ve sahurda yemek yiyip hemen arkasına uyumak gibi durumlar reflü ve mide problemlerinin dolayısıyla kronik farenjit ve boğaz reflüsü gibi KBB rahatsızlıklarının artmasına zemin hazırlayabilir” uyarısında bulundu.

  Bu riskleri en aza indirmek için yapılması gerekenleri anlatan Şahin, şu bilgileri verdi: “Aşırı baharatlı, acılı, ekşi besin tüketmemek, kahve, çay, asitli içecek tüketimini en aza indirmek gibi genel önerilerin yanı sıra, oruç tutan hastalarımızın iftarda bir defada çok fazla miktarda besin tüketmemesi, aralıkla beslenmesi ve sahur vaktine kadar bol miktarda sıvı tüketmesini önermekteyiz.

  Bunlarla birlikte, sahur zamanı, yemek yendikten hemen sonra uyunduğu için sahurda çok fazla yemek yenilmemesi, en azından yemek yenildikten en az 1 saat uykuya geçilmemesi ve yatarken de baş yüksek yatılması yerinde olacaktır.” ifadelerini kullandı.

  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!
  Ramazan’da vertigo ve boğaz reflüsüne dikkat!

  Ramazan’da vertigoda artış gözleniyor

  Vertigo adı verilen baş dönmesi rahatsızlığının Ramazan ayında artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Sertan Şahin, uzun süreli aç kalmaya ve sıvı tüketimindeki yetersizliğe bağlı olarak baş dönmesi, kulak çınlaması, dengesizlik gibi durumları arttığını kaydetti.

  Bunların bir kısmının kan şekeri düşüklüğü sebebiyle gelişebileceğinin aktaran Şahin, en büyük sebebinin ise ortostatik hipotansiyon denilen sıvı alım azlığından kaynaklanan tansiyonda ani düşmeler ve göz kararmaları olduğunu belirtti.

  Şahin, “Bu riski en aza indirmek amacıyla hastalarımıza önerimiz iftar sonrası sıvı alımını artırmaları, eksik olan vücut sıvısını mümkün olduğu kadar sıvı ve sulu besinler alarak takviye etmeleridir” dedi.

  Hastaların dini vazifelerini ifa ederken sağlıklarının olumsuz etkilenmemesi için tavsiyelerinin önemine vurgu yapan Şahin, “Kronik rahatsızlığı, devamlı ilaç kullanımı olan hastaların doktor kontrolünde oruçlarını tutmaları, beslenme konusunda profesyonel diyetisyenlik hizmetlerinden faydalanmaları yerinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

  Covid-19’la gelen uyku bozukluğu: Koronasomni

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ