16.7 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021

  Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  Ramazan ayının yaklaşmasıyla “Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi? sorusu gündeme gelmeye başladı. Bilindiği üzere depresyon, panik atak gibi psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlar ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Ayrıca uzun süre aç kalmak da psikoloji üzerinde farklı etkilere neden oluyor.

  Depresyon oruç tutmaya engel mi?, Panik atak hastası oruç tutabilir mi? Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  Milyonlarca Müslüman Ramazan ayında oruç tutmaya hazırlanırken, rahatsızlığı olan pek çok kişi, durumunun oruç tutmaya elverişli olup olmadığına dair araştırma yapıyor. Psikolojik rahatsızlığı olanlar da bunlardan bazıları. Haberimizde, psikolojik rahatsızlıklar ve oruç ilişkisi hakkında uzmanların aktardığı bilgileri bir araya getirdik…

  Psikolojik tedavi görenlerin bir kısmının kullandığı ilaçların kanda çok dengeli olması oldukça önemlidir.

  Örneğin “Manik Depsesif ” rahatsızlığı olan bir kişi sürekli ilaç kullanmalıdır. Bu hastalık nöbetler şeklinde bazen depresyon bazen manik atakla tekrarladığından devamlı ilaç almak gerekir.

  Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?
  Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  Yine hem sara (epilepsi) hastası olan hem de psikiyatrik tedavi görenlerin de ilaçlarını aksatmadan almaları gerekir. Oruç tutarken vücuttaki metabolizma açlığa göre bir düzen kazanır. Kandaki kotasyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineral ve vitaminlerin seviyeleri ve oranları değişiklik gösterir.

  Bu nedenle kullanılan ilaçların etkileşim kurduğu proteinlerin miktarı değişebilir. İlaçların kan seviyeleri bozulmalar gösterebilir. Bu nedenle pek çok uzman psikolojik tedavi gören hastaların oruç tutmalarını uygun bulmaz.

  Diğer yandan sahur nedeniyle Ramazan ayında gece uykusunun bölünmektedir.“Manikdepresif “ bozukluk olan kişilerde bazen bir iki gün uykusuz kalmak bile manik atağın tetiklenmesine yol açabilir. Uykusuzluğun hastalıkları tetiklediği durumlarda da sahura kalkmamak gereklidir.

  Tansiyon, şeker, kalp ve diğer organik hastalıklara sahip olanlarla birlikte psikiyatrik hastalığı olanlardan kimi hastaların oruç tutması sağlıklı değildir.

  Panik ataklarda, ağır depresyonlarda ve sürekli kaygı bozukluklarında da oruç tutmak uygun değildir.

  Kişi eğer mutlaka oruç tutmak istiyorsa bunu devamlı gittiği uzmana danışmalıdır. Doktor izin vermiyorsa tutmamalıdır.

  Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?
  Psikolojik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir hastanın hastalığının hafif olduğu ya da hafiflediği durumlarda doktoru da uygun görürse oruç tutmasında sakınca yoktur.

  Ramazan ayında kiminin “Alkol dostları” alkolü birden bıraktığı görülmektedir. Bu kişilerin bazılarında terleme, titreme, uykusuzluk,  gerginlik, ve sinirlilik gibi kesilme belirtileri olabilir. Bir kısmında bunlara ek olarak ciddi nöbet (Deliryum tremens) yaşanmaktadır. Böyle durumlarda kişinin bilinci bulanıklaşmakta, halüsünasyonlar, ciddi davranış ve uyum bozuklukları, epilepsi nöbetleri, koma belirtilerine varana kadar tıbbi durumların ortaya çıkma olasılığı vardır.

  Bu yüzden alkol sorunu olanların; önceki yıllarda ramazanda alkolü bıraktıkları halde, hiçbir şey olmamışsa bile, bir doktor gözetiminde bunu yapmaları daha uygun olur. Çünkü “Deliryum “ olursa yüzde 10-15 oranında ölümle sonuçlanan durumlar yaşanmaktadır.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ