12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Pandemide internetten hastalık araştırma hastalığı arttı

  Koronavirüs nedeniyle insanlarda kaygı ve endişe artarken, internetten hastalık araştırma hastalığı da tetiklendi. Ancak uzmanlar, siberkondri denilen bu durumun sanıldığını kadar basit bir durum olmadığını söylüyor.

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Yalçın, Covid-19 sürecinde siberkondrinin (internetten hastalık araştırma hastalığı) arttığını söyledi.

  Bu siberkondri düzeyinin ise özellikle obsesif kompülsif belirtileri artırdığına dikkat çeken Yalçın aynı zamanda uyku kalitesini daha kötü hale getirdiğini ifade etti.

  Doç. Dr. İlhan Yalçın, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen projede pandemi psikolojisiyle ilgili bir çalışma yürüttü. Çalışma kapsamında, Covid-19 korkusu,  siberkondri, obsesif-kompülsif (takıntı) ve sağlık kaygıları gibi kavramlar incelendi.

  Çalışma kapsamında 12 şehirden 8 bin 276 kişiye ulaştıklarını belirten Doç. Dr. Yalçın, bu kişilerin verilerini değerlendirdikleri zaman bireylerde hastalıklara karşı kendini güçsüz, kırılgan ve zayıf algılamanın arttıkça, siberkondri düzeyinin de yükseldiğini gördüklerini aktardı.

  Obsesif kompülsif belirtileri artarken, uyku kalitesi düşüyor

  Yalçın, bu siberkondri düzeyinin de özellikle obsesif kompülsif belirtileri artırmakta ve uyku kalitesini daha kötü hale getirmekte olduğunu ifade etti.

  Ulaştıkları 8 bin 276 kişinin uyku kalitesi oranına baktıklarında %46’sının pandemi dönemiyle beraber uyku kalitesinde bir kötüleşme olduğunu ortaya çıkardıklarını belirten Yalçın, aynı zamanda %44’lük bir grubun obsesif kompülsif belirtisinde artış meydana geldiğini gördüklerini iletti.

  Pandemide internetten hastalık araştırma hastalığı arttı
  Pandemide internetten hastalık araştırma hastalığı arttı

  Bunların da siberkondri davranışıyla bağlantılı olduğunu vurgulayan Yalçın, bireylerin internetten hastalık arama davranışı arttıkça, obsesif kompülsifi tekrarlayan düşünceleri ve davranışları ve kötü uyku kalitesi, gördüklerinin altını çizdi.

  İnsanlar bir an durup kendini sorgulamalı

  Doç. Dr. Yalçın, insanların siberkondri hastalığı yüzünden internette saatlerce hastalıklarla ilgili araştırma yaptığına işaret ederek, saatlerini internet başında hastalıklarla ilgili arama yaparak geçiren bireylerin bir an durup kendini sorgulamaları gerektiğini belirtti. Kişinin kendine ‘Yaptığım eylem elde etmek istediğim şeyi sağlıyor mu, yoksa daha da kötü bir sonuca doğru mu götürüyor?’ sorularını sorması gerektiğine vurgu yapan Yalçın, vatandaşların bu açıdan değerlendirme yaparlarsa takıntılı şekilde hastalık araştırma davranışının azalacağını düşündüğünü ifade etti.

  Doç. Dr. İlhan Yalçın, pandemi döneminde internet başında ortalama 5 saate yakın bir zaman diliminden söz ettiklerini, kişilerin ortalama gündelik internet kullanım sürelerini 5 saat olarak belirttiklerini, bunun 8 saate kadar da çıkabildiği ya da 2 saate kadar inebildiğini aktardı. “İnternette iş ve eğitimin dışında yaklaşık 5 saat vakit geçirilmesi söz konusu” dedi.

  Bir parça kaygı tetikte tutar

  Yalçın, Hastalıklarla ilgili bir parça kaygı duyulmasının bireyleri tetikte tuttuğunu ve önlem alınması konusunda önemli olduğunu kaydetti. Ancak özellikle Kovid-19’dan daha fazla kaygı duyma, daha fazla korkma ve hastalıklara karşı kendini daha kırılgan algılamanın tam tersi bir sonuca yol açtığına dikkat çeken Yalçın, kişilerin sağlıkla ilgili endişelerinin daha fazla artmasına daha fazla kaygılanmalarına yol açtığını söyledi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ