11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Pandemide gıda takviyesi satışı 3 kat arttı

  Vitamin ve gıda takviyesi kullanımının özellikle pandemi sürecinde hastalıklardan korunmak için arttığı belirtildi.

  Bu ürünlerin televizyon, internet, market, spor saloları gibi mecralarda vatandaşa kontrolsüz bir şekilde sunulması endişe verici bir durum olarak karşılanıyor.

  CEZALAR YETERLİ DEĞİL

  RTÜK’ün gıda takviyesi adı altındaki ürünlerin reklamını yapan yayınlara 26 milyon 934 bin 246 lira tutarında bin 81 kez idari para cezası verdiğini hatırlatan Saydan, “Olumlu bir gelişme olmakla beraber maalesef yeterli değil. Çünkü bu ürünlerin tanıtımı sadece televizyonlarda yapılmıyor. İnternet gibi ortamlardaki ürünlerin satışları devam ediyor” diye konuştu.

  Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Nurten Saydan, “Tarım Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan ve reklamı yapılarak internet gibi platformlar üzerinden kontrolsüzce satışına izin verilen bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı büyük riskleri barındırıyor. İlaç formundaki gıda takviyeleri hiçbir kontrol olmadan, saklanma koşulları gözetilmeden, kontrolsüzce vatandaşlarımıza reklamlar ile sunuluyor. Market ve sosyal medya ile online alışveriş sitelerinde ilanlar yolu ile bu ürünlerin serbestçe reklamı yapılarak, vatandaşlarımız özendiriliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  İÇERİĞİ BELİRSİZ

  Pandemi süreciyle birlikte gıda takviyesi ürünlerin satışının 3 kat arttığını ifade eden TEİS Başkanı Saydan son olarak, “İnternet ve sosyal mecralarda satılan ürünlerin çoğunluğu sahte çıkmakta ve içeriği bilinmeyen bu ürünler vatandaşımızda ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Hangi koşullarda muhafaza edildiği belli olmayan vitaminler, her gün alışveriş yaptığımız marketlerde rahatlıkla satışa sunuluyor.Takviye edici gıdaların günlük alım dozu olan birer ilaç olduğu unutulmamalı. İster kimyasal isterse bitkisel kökenli olsun, tüm ilaçlar eczacının uzmanlık alanıdır. TEİS olarak, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak, sadece eczanelerden satışının yapılması gerektiğini savunuyoruz. İnsan sağlığı için ivedilikle yasal düzenleme yapılarak, bu ürünlerin eczane dışında satışı önlenmeli” dedi.

  Pandemi çocukların gözlerini etkiledi

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ