14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Online görüşme 60 yaş üstüne yaramadı

  Pandemi döneminde adeta zorunluluk haline gelen online görüşmelerin 60 yaş üstü için çok da faydalı olmadı.

  Koronavirüs döneminde gençler tedbirler dolayısıyla kısıtlamalı olan büyüklerini görmek için görüntülü görüşmeyi tercih etti. Zira uygulanan sıkı tedbirler başka bir seçenek de bırakmadı.

  Ancak pandemi sırasında sosyal etkileşim ile akıl sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir çalışma gösterdi ki online sosyalleşme yaşlılara iyi gelmemiş.

  Frontiers in Sociology dergisinde yayınlanan araştırmada, online görüşme yapan yaşlıların belli bir müddet sonra yalnız hissettiği ve ruhsal sorunlar yaşadığı gözlemlendi.

  Araştırmanın yazarlarından Britanya’daki Lancaster Üniversitesi’nden Dr. Yang Hu online iletişim kuran yaşlıların başkalarıyla hiç iletişime geçmeyenlere kıyasla daha fazla yalnızlık hissetmesi ve akıl sağlığında olmsuz etkiler olmasını şaşırtıcı bulduklarını belirtti.

  Yaşlıların tamamen yalnız kalmasındansa online görüşmenin daha iyi sonuçlar vereceğini ümit ettiklerini anlatan Dr. Hu şöyle devam etti: “Sorun şu ki belli bir yaşın üstü teknolojiye aşina olmadığından nasıl kullanacağını öğrenmek onlar için stresli. Ama teknolojiye aşina olanlarda bile kapanmalar sırasında yaygın kullanımı o kadar stresliydi ki akıl sağlığı bağlamında yalnızlıkla başa çıkmaktan daha zararlı hale geldi.“

  Dijital iletişim yollarına yoğun şekilde maruz kalmanın tükenmişliği de neden olabileceğini belirten Dr. Hu Britanya ve ABD’den 60 yaş üstü toplam 6 bin 539 kişiden pandemi öncesi ve esnasında topladıkları verilerinin tutarlı olduğunu ifade etti.

  Dr. Hu direkt bağlantıya dikkat çekerek “Sanal iletişimle kötüleşen yalnızca yalnızlık hissi değil, aynı zamanda genel zihinsel sağlık: bu insanlar sanal iletişim kullanmalarının doğrudan bir sonucu olarak daha depresif, daha izole ve daha mutsuz hissettiler” dedi.

  Gelecekte bu tür durumlar için güvenli şekilde yüz yüze görüşmenin yollarının bulunması gerektini vurguladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ