18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Onkoloji Uzmanı Yerlikaya: Türkiye’yi ‘Kanser pandemisi’ bekliyor

  Onkoloji Uzmanı Halis Yerlikaya, pandemi sürecinde kanser taramalarında %90 oranında azaldığına dikkat çekti ve koronavirüsten sonraki dönemde Türkiye'yi 'Kanser pandemisi'nin beklediğini söyledi.

  Bir yıldan fazla süredir Türkiye’de ve dünyada devam eden korokavirüs salgını yüzünden sağlık çalışanları mesailerinin büyük kısmını pandemiyle mücadeleye harcadı.

  İnsanlar Covid-19 nedeniyle hastalıklarının tedavisi için hastanelere başvurmaya korkarken, diğer yandan özellikle kanser gibi hastalıklarda erken tanının önemi tekrar gün yüzüne çıktı.

  Uzmanlar, Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin yeni kanser tanısı koyulduğunu söylüyor.

  Diyarbakır’da özel bir hastanede görev yapan Onkoloji Uzmanı Halis Yerlikaya, son bir yıl içinde herkesin koronavirüse odaklanmasıyla kanser hastalığının ihmal edildiğini belirtti.

  Pandemi dönemde evde kal çağrılarının yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, hastaneler tamamen koronavirüse yoğunlaştığını ve insanların hastaneye gitmekten korktuklarına dikkat çekti. Virüsün neden olduğu korku yüzünden insanların hastaneye başvurmadığını ve bu nedenle çok sayıda geç tanı alan hasta bulunduğunu aktaran Yerli kaya aynı zamanda çok sayıda tanı almayan hasta olduğunu kaydetti.

  Yerlikaya Bütün bunların bir sonucunda aslında önümüzdeki yıllarda biriken bir hasta grubunun olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle kanser pandemisi bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

  Kanser hastalığı giderek artıyor

  Kanserin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, yaşlanan nüfus, obezite, beslenme biçimi ve sigara kullanımı gibi sebeplerle toplum içinde de kanser hastalığının giderek arttığını ifade etti.

  Kanser tanısı alan hasta sayısının arttığını, halile de çok sayıda yeni hasta olduğunu belirten Yerlikaya, tüm yeni hastaların erken teşhis edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Yerlikaya, “Bu kanser pandemisinin yani toplum içinde çok sayıda kişinin kansere yakalanmasının önüne geçmek için de önlemler alınması, kanseri ortaya çıkaran etkenlere ilişkin birtakım mücadele gerekiyor ancak aynı zamanda kanser oluştuysa da erken teşhis etmemiz gerekiyor ki çok daha rahat tedavi edelim.

  Böylece hastalık yayılmadan, 4. evreye ulaşmadan bu hastalarımıza gerekli tedavileri sağlayalım ve hayatta tutabilelim. Ne yazık ki koronavirüs pandemisi sürecinde biz bunu yapamıyoruz. Hastalarımız hastanelere gelemiyorlar. Bütün bunların sonucunda da çok sayıda tanı almamış, tanısı gecikmiş hastamız olabilmektedir” diye konuştu.

  En çok görülen hastalıklardan biri olacak

  Yerlikaya, gelecek yıllarda kanserin en çok görülen hastalıklardan biri olacağını ve ölüme yol açan hastalıkların başında geleceğini tahmin ettiklerini dile getiren kaydetti.

  Yerlikaya, toplumsal düzeyde farkındalık oluşturulmadığı, buna dair gerekli önlemleri alınmadığı, gerekli çalışmaları yapılmadığı sağlık sisteminin buna göre düzenlenmediği, Covid-19 haricindeki hastaların sağlığa erişiminin sağlanamadığı takdirde bu pandemiyi geçerek virüse bağlı pandemiyi kontrol altına alabilsek bile kanserin oluşturacağı pandeminin bedelini de toplum olarak ödemek durumunda kalınabileceği konusunda uyardı.

  “İnsanlarımız eğer kanserin belirtisi olabilecek bulgular varsa hastanelere gitmekten çekinmesin.” diyen Yerlikaya, Belirli yaş gruplarına göre tanımlanmış tarama programları var ve bunların mutlaka yapılması gerekiyor.

  Salgın var diye bu taramaları yapmaktan vazgeçmesinler. Bizi bekleyen kanser pandemisinin önüne geçmek için aslında sağlık sistemimizin yeniden düzenlenmesi lazım. Kanser pandemisi, bir gerçeklik.

  Örneğin meme kanseri erken evrede sadece ameliyatla tamamen düzelteceğimiz bir hasta, ne yazık ki bu süreçte hastaneye başvurmadığı ve tanısı geciktiği için hastalığı yayılmış, 4’üncü evrede geliyor. Hastalık 4’üncü aşamaya geçtiği zaman sürekli tedavi altında kalması gerekiyor. Sürekli hastaneye gelip gitmeleri gerekiyor. Dolayısıyla iyileşme şansı tamamen ortadan kalkıyor. Bu çok ciddi bir halk sağlığı sorunu.” ifadelerini kullandı.

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ