20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Obeziteyle mücadelede yeni çözüm: Manyetik çene kilidi

  Çağın en tehlikeli hastalıklarından biri olan obezite ile mücadele için çalışmalar sürüyor. Yeni Zelanda'da bir grup araştırması fazla yemenin önü geçmek ve obeziteyi engellemek için çene kilidi geliştirdi. Çene kilidi takanların ağızları sadece 2 milimetre açılıyor ve yalnızca sıvı tüketebiliyorlar. 

  Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde obezite ile mücadele için çalışan araştırmacılar  ilginç bir cihaz geliştirdi. İngiltere’deki bilim insanlarıyla birlikte geliştirilen cihaz katı gıda tüketilmesini engelliyor.

  KİŞİYİ SIVI TÜKETİMİNE ZORLUYOR

  Ntv’de yayınlanan habere göre, kişiyi sıvı odaklı bir beslenmeye zorlayan cihaz iki parçadan oluşan manyetik bir yapıya sahip. Kişinin azı dişlerine monte edilen manyetik parçalar çenenin açılmasını engelliyor. Cihaz yerleştirildikten sonra kişinin ağzı sadece iki milimetrelik açılabiliyor. Bu açıklıktan ağza pipet sığabiliyor.

  VÜCUT AĞIRLIKLARININ YÜZDE 5’İNİ KAYBETTİLER

  Söz konusu araştırma ile ilgili makale British Dental Journal adlı dergide yayınlandı. Araştrma çalışmalarına 7 Yeni Zelandalı kadın katıldı. Cihaz monte edildikten sonra kadınlar  ağızlarını sadece 2 milimetre açabildi. Bu süreçte kadınlar sıvı diyeti uyguladı. Ortalama kilo kaybı 6.36 oldu. Bu kilonun kadınların vücut ağırlıklarının yüzde 5.1’ine denk geldiği kaydedildi.

  KONUŞMAYI ZORLAŞTIRDI

  Çalışmalara katılan kadınlar manyetik kilidi kullandıkları sürede ağızlarında rahatsızlık duyduklarını ve konuşmalarında problem yaşadıklarını söyledi. Kadınlar ağızlarındaki kilit nedeniyle bazı durumlarda utandıklarını da kaydetti. Katılımcılar ağızları kilitliyken genel olarak hayatın daha az tatmin edici olduğunu belirttiler.

  Katılımcılardan birinden ise ilginç bir itiraf geldi. Bir katılımcı diyeti eritilmiş çikolata ve gazlı içeceklerle bozduğunu söyledi. Obeziteyle mücadele için ilk ağızdan cihaz olarak tanıtılan manyetik çene kilidine tepki gösterenler de vardı.

  Otago Üniversitesi, çene kilidinin mide ameliyatı için fazla kilolu olan kişiler için geliştirildiğini açıkladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ