23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Obezite ameliyatına yeni kriter: Önce inceleme sonra ameliyat!

  Obezite ameliyatlarına yeni kriterler geliyor. Ameliyat öncesi hastaların psikolojik durumları da göz önünde bulundurulacak.

  Milliyet Gazetesi’nden Cihat Aslan’ın haberine göre, obezite ameliyatlarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlanan yeni protokolle birlikte, vücut kitle endeksi 30’un altında olan hastalar kesinlikle operasyona alınmayacak.

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezite en büyük sağlık sorunlarından biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Türkiye’deki araştırmalara göre, ülkemizde her 3 kişiden 1’i obez. Hal böyle olunca TV, gazete, internet, sosyal medyada reklamlarıyla karşılaştığımız obezite ameliyatlarına büyük bir rağbet oluyor. Zaman zaman ölüme varan tehlikeli sonuçlar nedeniyle tartışılan obezite cerrahisine yönelik, Sağlık Bakanlığı’nın yayına hazırladığı yeni protokol, cerrahi müdahale için bazı ek kıstaslar içeriyor.

  YENİ KRİTERLER GETİRİLDİ

  Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “Obezite ve Metabolik Cerrahi Klinik Protokolü”nde vücut kitle endeksi 40’ın üstü, 35 ve üstü en az bir hastalığı olanlar, vücut kitle endeksi 30-35 arasına bazı çok özel durumlarda ameliyat olabileceği belirtildi. Bu protokolde kesin olarak vücut kitle endeksi 30’un altı hastalara kesinlikle ameliyat yapılmayacağı netleştirildi.

  Protokol, ameliyatlar için var olan 18-65 yaş sınırında da değişikliğe gitti. Çocuk endokrin onayı ile 18 yaşın altındaki çocukların uygun koşullarda obezite ameliyatları olabileceği belirtildi. Eskiden sadece psikiyatri onayı gerekli olan hastaların, şu an psikolojik davranış değerlendirmelerinin yapılması istendi. İçinde mutlaka diyetisyen bulunması gereken ameliyat eden ekibin hastaları takibini nasıl yapacağı, ne tür vitmaninler önereceği, hangi tetkiklerin yapılacağı protokole konuldu.

  Beslenme ve takibin en az ameliyat kadar önemli olduğu vurgulanan protokolde ameliyat sonrası hastanın sıvı, vitamin alımı takip edilmesi ve eksikliklerin giderilmesi önerildi. Protokolde,”Günde en az 60 gram veya 1.5 gram/kg protein alımı ideal vücut ağırlığına göre beslenmelidir, bireysel ihtiyaç durumunda gerekli görüldüğü takdirde daha yüksek miktarlarda protein alımının 2.1 gram/ kilogram değerlendirilir” ifadesi kullanıldı.

  Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi yaşanıyor mu?

  Obeziteyle mücadelede yeni dönem: 15 ayda 15 kilo verdiler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ