0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Migrene iyi gelen 3 doğal tarif! Gün aşırı 2 litre tüketin

  Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, migrene iyi gelen besinlerle yapılan 3 doğal tarif vererek, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

  Migren toplumda sıkça karşımıza çıkan ve yaşam kalitesi olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu. Özellikle 20’li yaşlardan sonra kadınlarda daha sık rastlanıyor. Peki migren ağrılarına hangi besinler iyi gelir? Migreni önlemek için nasıl beslenmeli?

  Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, her migren atağında ilaç almak yerine, vücutta ödem oluşmasını engelleyen, içinde koruyucu madde içermeyen, magnezyum zengini sebze ve meyvelerle yapılan doğal karışımların içilmesini tavsiye ediyor. Dr. Onultan, migren ataklarını önleyecek; ıspanak, kereviz, keten tohumu, muz, çilek gibi damar sağlığını koruyan besinlerin yer aldığı üç tarif verdi. Migrene iyi gelen besinlerle yapılan 3 doğal tarifi anlattı.

  Baş ağrısı şeklinde ifade edilen migren hastalığı, kişinin konforunu oldukça düşürüyor. Rahatsızlığın yiyecek ve içeceklerle bağlantılı olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, koruyucu katkı maddesi içermeyen migren ataklarını önleyecek doğal tarifler hazırladı.

  Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan
  Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan

  VÜCUTTAKİ ÖDEM MİGREN ATAKLARINI TETİKLİYOR

  Migren ataklarının yiyecek ve içeceklerle bağlantılı olduğunu ve migrenin aslında önlenebileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, kişilerin yiyip içtiklerine dikkat ederek baş ağrısını önlemenin daha anlamlı olduğunu belirtti.

  Bağırsakların tüm vücudu kontrol ettiğini ifade eden Dr. Oğuzhan Onultan, bu yüzden kişinin yiyip içtiklerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Her başımız ağrıdığında ilaca sarılmak yerine bazı gıdalardan uzak durarak, özel diyet listeleri oluşturarak migrenin önüne geçilebileceğini ifade eden Onultan, vücutta oluşan ödem ve şişkinliğın migreni tetiklediğini bu sebeple ödem yapmayacak besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesini tavsiye etti.

  Migrene iyi gelen 3 doğal tarif! Gün aşırı 2 litre tüketin
  Migrene iyi gelen 3 doğal tarif! Gün aşırı 2 litre tüketin

  BAŞ AĞRISININ EN ÖNEMLİ NEDENİ SIVI EKSİKLİĞİ

  Migrene karşı sıvı tüketiminin önemini vurgulayan Dr. Onultan, paketlenmiş gıdalardan, işlenmiş etten, peynirden, deniz ürününden ve enerji içeceklerinden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Onultan yiyecek seçimi konusunda ise şu tavsiyeleri verdi: “Sıvı içeriği fazla, magnezyumdan zengin, antioksidan özelliği bulunan yeşillik ağırlıklı beslenin. Baş ağrısının en önemi nedeni sıvı eksikliğidir. Günde 2-2,5 litre su içmeliyiz. Sıcak havalarda yarım litre daha üzerine eklemeniz gerekiyor.”

  Migrene iyi gelen 3 doğal tarif! Gün aşırı 2 litre tüketin
  Migrene iyi gelen 3 doğal tarif! Gün aşırı 2 litre tüketin

  BAŞI AĞRIYANLAR YEDİKLERİ YİYECEKLERİ NOT ETSİN

  Migrene karşı üç tarif veren Dr. Onultan, hazırladığı içereceklerdeki besinlerin migreni tetikleyen alerjenler barındırmadığını belirtti ve tariflerle ilgili şu bilgileri verdi:
  “Tariflerin içerisinde yer alan basinlerin magnezyum oranları yüksek, antioksidan özellikleri var. Bu besinlerle vücuttaki bütün damar sistemini rahatlatarak, migreni önlemiş oluyoruz. İçeceklerde koruyucu madde bulunmuyor.

  Ispanağın içinde magnezyum bulunuyor. Magnezyum baş ağrısını önlemede etkili rol oynuyor. Hastalarımıza tedavi için de öneriyoruz. İlaç yerine doğal yollardan vitamini almak çok daha önemli.

  Keten tohumunun antioksidan özelliği var. Bu özellik kalp ve beyin damarlarının sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Baş ağrısını önlemek için damar sağlığına dikkat etmeliyiz.

  Günde 100 miligram kafein tüketin. Fazla alırsanız çarpıntı, her gün kahve içerken birden keserseniz baş ağrısı yapar. Sık baş ağrısı çeken kişiler yediklerini not alsın. Böylece hangi gıdanın baş ağrısına neden olduğunu bulabilirler. Böylece o gıdalardan uzak dururlar.

  GÜN AŞIRI 2 LİTRE TÜKETİN

  Haftada 2-3 kez baş ağrısı çekenleri verdiği tariflerdeki içecekleri hazırlayarak gün aşırı 2 litre içilebileceğini söyleyen Dr. Oğuzhan Onultan sözlerini şöyle sürdürdü: “Koruyucu madde içermeyen bu içecekleri tüketirseniz hem baş ağrısını önler hem de her başınız ağrıdığında ilaç almak zorunda kalmazsınız. Ananas, marul ve kereviz magnezyum ve antioksidan zengini, limon c vitamini etkisi var ve ferahlatır. Salatalık sıvı içerdiği için önemli”

  MİGRENE İYİ GELEN BESİNLERLE YAPILAN 3 DOĞAL TARİF

  MUZ VE ISPANAKLI TARİF

  1 adet muz
  1 demet ıspanak
  1 tutam taze nane
  1 kase yağsız yoğurt
  1 su bardağı laktozsuz süt
  5-6 adet çilek
  1 tatlı kaşığı keten tohumu

  ANANAS VE LİMONLU TARİF

  4 dilim ananas
  3-4 yaprak marul
  1 adet kereviz sapı
  1 adet kabuğuyla limon

  YEŞİL ELMALI TARİF

  Yeşil elma
  Ispanak
  Salatalık

   

  Bu besinler gece tükettiğinizde bütün vücudu temizliyor!

  Süt içerek zayıflamak mümkün mü?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ