19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış

  Halk arasında meme kanserine dair 11 yanlış görüşün bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez, sadece kadınların değil, erkeklerin de meme kanserine yakalanabildiğini belirtti. Sütyen ve deodorant ve kullanımının kanserle bir ilişkisi olmadığını, biyopsi ve mamografinin kansere yol açmadığını aktardı.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında meme kanserine dair önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Ölmez, halk arasında meme kanserine ilişkin 11 yanlış inancın olduğunun altını çizdi.

  “Bunlardan ilki ‘memede kitle ele gelirse, bu kanserin olduğunu gösterir’ inancı” diyen Ölmez, “Öncelikle meme kitlelerinin çok küçük bir yüzdesi kanseröz ya da malign değişime uğrar. Bu kitleler %80 ila 85 olasılıkla kanser veya kist olmayan iyi huylu kitlelerdir. Ancak ele gelen kitle olduğunda, doktora muayene için gitmek hala çok önemlidir” şeklinde konuştu.

  “Biyopsi ve mamografi kanseri yaymaz”

  Prof. Dr. Ölmez, meme kanserinde ikinci sırada olan yanlış inancın ise mamografi ile ilgili olduğunu belirtti. Mamografinin meme kanserinin yayılmasına yol açabildiği inancının çok yanlış olduğunu belirten Ölmez, meme X-ray filmi ya da mamografinin çok düşük dozda radyasyon içerdiğini ve kanserin yayılmasına neden olmadığını vurguladı. “Mamografi kanserin daha erken tanı almasına ve erken tedavi ile daha iyi sonuçlara neden olur.” diyen Ölmez, Mamografi 50 yaşından sonrası için sağ kalımı %35 oranında artıran ve önerilen bir tarama yöntemidir. Diğer yandan ‘tümörlü dokuya biyopsi yapmak kanserin yayılmasına neden olur’ düşüncesi de yanlıştır. Tümör biyopsisi yapmanın kanserli hücrelerin yayılmasına neden olduğu ile ilgili bilimsel kanıt yoktur” ifadelerini kullandı.

  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış
  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış

  “BRCA1- BRCA2 mutasyonu kesin sonuç vermez”

  Prof. Dr. Ölmez, ‘Ailende olması senin de meme kanserine yakalanacağını gösterir’ düşüncesinin bir diğer yanlış inanç olduğunu dile getirdi.

  Ölmez, meme kanserinin aile ile bağlantısının bireyin daha yüksek oranda kansere yakalanmasına yol açabildiğini fakat aile öyküsü olanların yalnızca %10 kadarının meme kanserine yakalandığını kaydetti.

  Öte yandan ‘senin DNA yapında BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonu varsa meme kanserine yakalandın demektir’ düşüncesinin de çok yanlış olduğunu aktaran Ölmez, “Bu mutasyonları taşıyan herkes meme kanserine yakalanmaz. Ancak bu mutasyonları taşıyan kadınlar diğerlerine göre 5 kat fazla meme kanser riski altındadır. 6. doğru bilinen yanlış ise daha küçük meme dokusuna sahip olmanın meme kanseri riskini azaltmasıdır. Meme kanseri için meme dokusu önemli değildir. Meme kanseri meme kanal ve lobül yapılarından gelişir ve bütün kadınlar aynı miktarda bu hücrelere sahiptir.” şeklinde konuştu.

  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış
  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış

  Yalnızca kadınlar değil erkeklerde de görülüyor

  Meme kanserinin yalnızca kadınlarda görüldüğüne dair bilginin ise halk arasındaki en büyük yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ölmez, meme kanserinin erkeklerde de görüldüğüne dikkat çekti. Ölmez, erkeklerdeki mortalite oranlarının kadınlara göre daha fazla olduğunu çünkü erkekler tarafından bilinmediği için hastaların geç tanı aldığını söyledi.

  Sekizinci inanışın ise meme kanserini önlemeyle alakalı olduğunu belirten Ölmez, meme kanserine neyin sebep olduğunun tam olarak bilinmediği için meme kanserinin tam olarak engellenemediğini dile getirdi.

  Ancak kötü beslenme, obezite, alkol, sigara ve inaktif yaşam tarzının meme kanseri riskini artırdığını söyleyen Ölmez, düzenli takip ve tarama riski azalttığına dikkat çekti.

  “Bir diğer yanlış inanış da ‘genç kadınlar meme kanser riski için tedirgin olmasın’dır.” Diyen Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez, sözlerine şöyle devam etti: “Üzgünüz ki, metastatik meme kanser vakaları 25-39 yaş grubunda artmaktadır. Meme kanseri 40 yaşından sonra daha sık olmakla birlikte genç hastalar da risk altındadır. Onuncu doğru bilinen yanlış da ter önleyici ve deodorantların meme kanserine neden olduğu kanısıdır. Bu ürünlerin meme kanserine neden olduğuna dair bir bağlantı yoktur. Son olarak sütyen giymenin meme kanser riskini arttırdığı inancı da ilginçti. Çünkü meme kanseri ile sütyen arasında bir ilişki yoktur.”

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ