23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Londra’da ameliyatla ayrılmışlardı: Siyam ikizleri 3 yaşında!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde İngiltere'de gerçekleştirilen operasyonla ayrılan siyam ikizleri 3 yaşına bastı.

  Antalya’da Fatma Evrensel ve Ömer Evrensel çiftinin 2018’de kafaları yapışık olarak dünyaya gelen ikizleri Derman ve Yiğit Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Londra’da yapılan operasyonla ayrılmışlardı. Ameliyatın ardından yurda dönen ikizlerin tedavisi Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde devam ediyor.

  Öte yandan ikizlerden Derman yürümeye başlarken Yiğit’in de ayakta durmaya başladığı ifade edildi.

  İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

  Doğum günü kutlamasına ikizlerin anne ve babalarının yanı sıra doktorlar ve sağlık çalışanları da katıldı. İkizler, Derman ve Yiğit kendilerine hediye edilen oyuncaklarla oynayarak hoşça vakit geçirdi.

  ‘ÇOK İYİ DÜZEYDELER’

  Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhakemi Prof. Dr. Evren Yaşar, 3’üncü yaşlarına giren ikizlerin zorlu bir tedavi sürecinden geçtiğini söyledi. Yaşar, “Tedavi süreçleri hastanemizde devam ediyor. Çok iyi düzeydeler şu anda. Beklediğimizden daha hızlı gidiyorlar. İngiltere’deki doktoruyla da sürekli temas halindeyiz. O da gelişmelerden oldukça mutlu. Bu süreç kolektif bir rehabilitasyonu gerektiriyor. Bu süreçte hekim takipleriyle beraber fizyoterapisti ayrı ergoterapisti ayrı dil konuşma terapisti ayrı şekilde götürülüyor ve normal yaşıtlarıyla fizyolojik olarak eşit olacak şekilde bir çalışma içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız gelişmeleri sürekli yakından takip ediyor. Kendisine sürekli bilgi veriyoruz. Tabi doğum gününden de haberdar kendisi. Bu süreçte hiçbir zaman da yakın ilgilerini esirgemediler” ifadelerini kullandı.

  ”ZORLU BİR SÜREÇTİ AMA ZORLUKLARI ATLATTIK”

  Derman ve Yiğit’in annesi Fatma Evrensel ise, çocukların durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, “3 yaşına giriyorlar. Çok zor bir süreçti. Kolay bir şey olmadı çünkü yaşadığımız kolay şeyler değil. Çok nadir olan bir şey ama şu anda zorlukları atlattık. Artık meyvelerini yiyoruz o zor günlerin. İkizlerin şu an ki durumları iyi. Bir sıkıntıları yok. Tedavilerimize devam ediyoruz. Fizik tedavide bayağı ilerleme oldu. Gelişimleri güzel. Şu anda böyle devam ediyoruz. Geçen yıl doğum günlerinde bugüne göre o zaman hem küçüklerdi hem de kendi dengelerini kuramıyorlardı. Şu anda Derman kendini kurtardı. Yiğit biraz geriden geliyor. O da inşallah yavaş yavaş Derman gibi olacak. Hallerinden memnunuz” diye konuştu.

  ”BİRAZ ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR”

  Baba Ömer Evrensel ise, biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “İnşallah çocuklarımızın durumu daha da iyiye gidecek. Zamana bıraktık her şeyi. İnşallah atlatacağız. Önümüzdeki süreci de inşallah sıkıntısız geçirip gideceğiz. Şu anda bir problemimiz yok. Geçen yıl doğum günlerindeki halleriyle kıyasla bugün çok fark var çünkü geçen yıl geldiğimizde çocuklarımız yürüyemiyordu. Şimdi ise 1 yıl içinde Yiğit kendini toparlamaya başladı; oturabiliyor. Derman yürüyebiliyor ama biraz daha zamanımız var” dedi.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA İKİZLERİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter’dan, siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel’in 3’üncü yaş günlerini kutladı. Erdoğan Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Bugün, zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayata yeniden tutunan siyam ikizleri Derman ve Yiğit yavrularımızın doğum günü. Rabbimizin mucizesi olan güzel evlatlarımıza daha nice sağlıklı yıllar diliyorum. Devletimizin şefkat elini tüm çocuklarımıza uzatmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

  Erdoğan ayrıca, siyam ikizleriyle daha önce çekilen fotoğrafı paylaştı.

  Hamileyken hamile kalan kadının “süper ikizleri” doğdu

  Tüp bebek tedavisinde kritik yaş

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ