19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Lenf bezine sıçramış meme kanserinde “kemoterapisiz” tedavi

  Prof. Dr. Serdar Turhal, yapılan çalışma ile lenf bezine sıçramış meme kanserinde, kemoterapi verilmeden yalnızca anti hormonal tedavilerle de aynı etkinlikte iyi bir sonuç alınabileceğinin ortaya konduğunu söyledi.

  Kanser tedavileri ile ilgili yürütülen ve geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan araştırma metastaz yapmış meme kanserinin tedavisinde yeni bir umut oldu. Yapılan çalışmada az sayıda koltuk altı lenfine sıçramış, yani metastaz yapmış meme kanseri hastalarına kemoterapi verilmeden sadece anti hormonal tedavi verilmesinin etkinliği araştırıldı. Araştırma sonucunda bu grup hastalarda kemoterapi verilmeden yalnızca anti hormonal tedavilerle de aynı etkinlikte iyi bir sonuç alınabileceği ortaya kondu.

  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal
  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal

  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu çalışma geçtiğimiz yıllarda yapılan ve koltuk altı lenflerine yayılımı olmayan meme kanseri hastalarında genetik risk hesaplaması yapılarak kemoterapi vermeden yalnızca anti hormon tedavisi ile de kemoterapi kadar iyi sonuç alınabileceğini gösteren araştırma baz alınarak yapıldı” diye konuştu.

  İki gruba farklı tedaviler uygulandı

  Prof. Dr. Serdar Turhal bu çalışmada kanserin 3 taneye kadar koltuk altı lenfine sıçrama yaptığı 9 ülkeden 9 bin 383 kadın hastada genetik risk hesaplaması yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Hastaların 2/3’ü menopozda, 1/3’ü henüz menopoza girmemiş kadınlardı. Bu çalışmada genetik tekrarlama riski düşük olarak hesaplanan hastaların bir kısmına yalnızca hormon tedavisi, bir kısmına hem kemoterapi hem de hormon tedavisi uygulandı.”

  Anti hormon tedavisi kemoterapi kadar etkili oldu

  “Beş yıllık takipte menopoza girmemiş ve genetik tekrarlama skoru düşük olan kadınlarda kemoterapinin yüzde 1.3 ek katkısı varken menopoza girmiş kadınlarda kemoterapinin böyle bir ek faydası gösterilemedi. Sonuç olarak hormon reseptörü pozitif olan ve menopoza girmiş hastalarda yalnızca anti hormon tedavisinin kemoterapi kadar etkili olabileceği gösterilmiş oldu.”

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ