23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!

  Uzmanlar koronavirüs geçiren varis hastalarında toplardamar tıkanıklığı ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

  Damar duvarı yapısındaki bozukluklar veya toplardamarlardaki kanın geriye kaçmasını engelleyen kapakçıkların fonksiyonunu kaybetmesi nedeniyle toplardamarların içindeki basınç artar. Bunun sonucunda toplardamar genişler ve deforme olur. Venlerin kanı geriye kaçırmasına venöz yetmezlik denilirken damarların belirgin hale gelmesine de varis denir.

  Vücudumuzdaki kirli kanı taşıyan toplardamarların (ven) hastalığıdır. Damar duvarı yapısındaki bozukluklar veya toplardamarlardaki kanın geriye kaçmasını engelleyen kapakçıkların fonksiyonunu kaybetmesi nedeniyle toplardamarların içindeki basınç artar. Sonuç olarak toplardamarlar zamanla genişler ve deforme olur. Kabaca tanımlayacak olursak venlerin kanı geriye kaçırmasına venöz yetmezlik, damarların belirgin hale gelmesine ise varis denir.

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Konukoğlu, varis rahatsızlığıyla ilgil ideğerendirmelerde bulundu.

  VARİS ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

  Varisin, kaşıntı, ağrı, kramp, bacakta gerginlik ve basınç hissi, ödem gibi belirtileri bulunmaktadır ve bu şikayetler ayak bileği ile diz arasında ve ayakta durmayla daha da artar.

  VARİS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Varis hastalığı genellikle mesleğini ayakta icra eden kişilerde görülür. (Öğretmen, garson, güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları v.s.) Genetik yatkınlığı olanlarda, yaşlandıkça ve hamilelik sırasında varis görülme sıklığı artar.

  Daha nadiren karın içi toplardamar tıkanıklıklarında veya kitle basısı durumunda varis görülebilir.

  HANGİ TOPLARDAMARDA VARİS GÖRÜLÜR?

  Kılcal toplardamarlar cildin 1-2 mm altında ve 1-2 mm kalınlığını geçmeyen damarlardır. Genellikle ciddi sağlık sorunlarıne sebep olmazlar. Skleroterapi, ciltten lazer veya RF (Radyofrekans) uygulamaları ile tedavi edilebilirler.

  Yüzeysel toplardamarlar cildin 1-2 cm altında seyreden VSM (Vena safena magna) ve VSP (Vena safena parva) damarlardır. Hastalığında 0.5-2 cm kalınlığında cilt altında kurtçuk-sosis şeklinde kabarıklıklar görülür. Bacakta şişlik, ağrı, gerginlik ve kramp şikayetlerine neden olabilirler. Açık cerrahi ve endovenöz lazer veya RF uygulamaları ile tedavi edilebilirler.

  Derin toplardamarlar ise uzuvların kanının çoğunluğunu toplarlar ve merkeze yakın yani derinde seyir gösterirler. Gözle görülmezler. Hastalığında tüm bacağı etkilerler. Açık cerrahi ile tedavi edilebilirler.

  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!
  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!

  VARİSLER CİDDİ SAĞLIK PROBLEMLERİ YARATIR MI?

  Varisler ilk dönemde bacaklarda görüntü bozukluğuna yol açabilir. Ancak sonraki dönemlerde ise bacakta şiddetli ağrı ve toplardamarda iltihaplanma gibi şikayetler görülebilir. Daha ileri vakalarda bacak renginde koyulaşma ve açık yaralar görülür. Hatta varisin yırtılıp kanaması ve varis içinde pıhtı oluşmasıyla beraber akciğerlere pıhtı atması gibi sıkıntılar da söz konusu olabilmektedir.

  KORONAVİRÜS VARİSLERİ ARTIRIR MI?

  Koronavirüs hastalığının varisleri artırdığına dair somut bir kanıt bulunmamakla birlikte hastalarda tromboz (pıhtı) ve tıkanıklık ihtimalinin arttığı bilinmektedir. Varis hastalarında da tromboz ihtimali daha yüksek olduğu için COVID geçiren varis hastalarında toplar damar tıkanıklığı ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir.

  VARİS KAŞINTISI NE ANLAMA GELİR?

  Varis kaşıntısı ciltte incelme ve renk değişikliği meydana gelince görülür. Bu durum varislerin ileri seviyede olduğunun göstergesi olabilir.

  Varislerin kaşınması genellikle ciltte incelme ve renk değişikliği meydana geldiğinde görülür. Bu durum varislerin klinik olarak ileri seviyede olduğunun göstergesi olabilir. İncelmiş ciltteki varislerin kaşınması bacakta ciddi kanamalara neden olabilir.

  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!

  Mide balonu yöntemiyle ilgili merak edilen 10 soru 10 cevap

  Burçlar 2021’de aşk ve sağlık için ne diyor?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ