26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Koronavirüs bunama riskini artırıyor!

  İngiltere'de yapılan son araştırmaya göre koronavirüs geçiren hastalarda bunama riskinin artabileceğine dikkat çekildi.

  İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, koronavirüsün hastaların beyinleri üzerindeki potansiyel etkileri araştırıldı. Araştırma sonucuna göre koronavirüs geçiren kişilerin beyinlerindeki, koku ve tat ile ilgili bölgelerinde ve diğer dokularında kayıp yaşayabilecekleri belirtildi. Araştırma ayrıca, hastalarda uzun vadede bunama gelişme riskini artırabileceğini öne sürdü.

  İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, koronavirüsün kişilerin beyinleri üzerindeki potansiyel etkilerini araştırdı.

  Genetik ve sağlık bilgilerinin yer aldığı veri tabanı olan UK Biobank’tan alınan veriler kullanılarak yapılan çalışmada, koronavirüsü atlatan kişilerin zamanla beyinlerindeki gri madde ve diğer beyin dokularının kaybı yaşayabileceklerini gözler önüne serildi.

  782 gönüllünün katıldığı araştırmada kişilerin koronavirüs öncesi ve sonrası beyin tomografileri karşılaştırıldı.

  UZUN VADEDE BUNAMA RİSKİ

  Çalışmanın sonuçlarına göre, koronavirüsü hafif atlatan ahstalarda bile beyin dokusu kaybı tespit edileceği belirtilirken, beynin hafıza ile ilgili bölgelerindeki gri madde kaybının hastalarda uzun vadede bunama riskini artırabileceğine dikkat çekildi.

  Koronavirüs geçirenlerin büyük çoğunluğunun beynin koku ve tat ile ilgili bölgelerinde gri madde kaybı görüldüğü ifade edilen araştırmada, kişilerin uzun vadede duygu uyandıran olayları hatırlama yetenekleriyle ilgili sorunları olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtildi.

  Araştırma sonucu yayınlanan raporda, “Bulgularımız tutarlı bir şekilde birincil koku alma ve tat alma sistemiyle doğrudan bağlantılı limbik alanlardaki gri madde kaybıyla veya beyindeki koku ve tat gibi duyuların algılanması alanlar ile ilgilidir” ifadelerine yer verildi.

  GRİ MADDE NEDİR?

  Beyindeki gri madde beynin tüm ilevinin kontrol etmektedir. Kişilerin hareketi, hafızayı ve duyguları kontrol etmelerini sağlayan gri maddede herhangibir hasar meydana gelirse iletişim yetileri ve beyin hücreleri etkilenir.

  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli

  7’den 70’e her yaş için beyni zinde tutacak öneriler

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ