16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin!

  Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata karın şişkinliğinden şikayetçi olanlara önerilerde bulundu.

  Özellikle Ramazan ayında pek çok kişi karın şişkinliğinden şikâyetçi olabiliyor. Ancak, gaz herkesin vücudunda kaçınılmaz bir durumdur ve normal şartlarda bir sorun oluşturmamaktadır. Sıkıntı yaratan durum ise, çok fazla gaz birikmesi ve gazın vücuttan atılamamasıdır.

  Sindirim sisteminde fazla miktarda gaz, organların duvarlarında gerilmeye yol açar ki, uyarılan sinir uçları nedeniyle düzensiz tuvalete çıkma, karın ağrısı, sık geğirme, nefes darlığı, kontrolsüz yellenme, çarpıntı gibi fonksiyonel bozukluklar görülmeye başlar.

  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin!
  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin!

  VÜCUTTAKİ GAZIN YARISI YUTULAN HAVADIR

  Gün içinde sistemde 3-4 litre civarında gaz oluştuğu düşünüldüğünde, bunun yaklaşık yarısı yuttuğumuz hava, kalan kısmın yüzde 50’si yarısı sindirim sırasında ortaya çıkan gaz, diğer yüzde ellisi de bağırsak bakterilerinin ürettiği gazdır. Gazın artması halinde öncelikle bağırsaklar ve midede şişkinliğe yol açar.

  Bu şişkinlik ise karın ağrısına yol açarken, kapladığı hacimle nefes darlığına çok daha ilerlediği durumlarda ise kalp de çarpıntılara neden olabilir. Vücudumuz tüm aksaklıklar karşısında kendini korumak üzere programlanmıştır.

  Fazla gazın atılması için sık geğirme ve sık yellenme kaçınılmaz bir durumdur ve bunun da ötesinde vücut için faydalıdır, sorunun büyümesini önler.

  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin! Hayatım Sağlık
  Karın şişkinliği yaşayanlar bu uyarılara kulak verin!

  KARIN ŞİŞKİNLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

  Şişkinlik oluşmaması için ilk olarak yutulan havanın azaltılması gerekmektedir. Bunun için yemekleri yavaş yemek çok önemlidir, çünkü yemek hızlı yenildiğinde çok hava yutulması kaçınılmaz bir durumdur. Diğer bir önemli bir nokta ise yemek yerken konuşmamaktır, konuştukça hava yutulur.

  Besinlerin çiğnenmesi sindirimin ilk ayağıdır ve çok önemlidir, ancak her çiğneme ile hava yutulduğu akıldan çıkarılmamalı, aşırıya kaçılmamalı, yeteri kadar çiğnenen gıdalar yutulmalıdır.

  Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta ise stres. Hemen herkesin artık bildiği bir durum olan yoğun stres midede ülser, gastrit ya da spazm, bağırsaklarda da aşırı kasılmalara yol açabilir. Yine bakıldığında kronik geğirmenin altında da yoğun stres olduğu görülebilir.

  Bütün bunlara rağmen iyileşme kaydedilemeyen hastalarda kimi zaman psikolojik olarak rahatlatıcı bir tedavi veya psikiyatri muayenesi planlanır

  KARIN ŞİŞKİNLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

  -Mide hastalıkları (Ülser, gastrit, fonksiyonel dispepsi..)

  -Bağırsak hastalıkları (İrritabl Bağırsak, Çölyak Hastalığı, Bakteri Flora bozulması…)

  -Safra Kesesi Hastalıkları (Taş…)

  -Yanlış alışkanlıklar (gaz çıkarılamaması, geğirilememe gibi…)

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ